Bingöl’de çadır krizi… AKP’li başkan ile Kaymakam birbirini suçladı

5,7 şiddetinde depremin yaşandığı Bingöl’de çadır ihtiyaçlarının karşılanmadığı şikayetleri var. Karlıova’da AKP’li Belediye Başkanı ile Kaymakam arasındaki kriz, twit ve açıklamalara yansıdı.

Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl, depoların çadır dolu olduğunu ancak Kaymakam Güner’in “konutlar hasar görmemiş ise çadır veremem” dediğini öne sürdü.

Kaymakam Güner ise, isim vermeden AKP’li Başkanı “asılsız cümle” kullanmakla suçlayarak, bin 60 adet çadırın dağıtım ve kurulumunun yapıldığını belirtti.

AFAD, 2 bin 416 çadırın kurulumunun tamamlandığını bildirirken bugün Bingöl’de olan İçişleri Bakanı Soylu ise kente 4 binin üzerinde çadırın sevk edildiğini açıkladı.

Fotoğraf: AA

Bingöl Karlıova ilçesinde 14 Haziran’da meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından evleri yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlar, çadır ihtiyaçlarının tam olarak karşılanmadığını belirtiyor. Ancak resmi yetkililer birbiriyle çelişen açıklamalar yaptı.

AFAD: 2 bin 416 çadırın kurulumu tamamlandı

AFAD 18 Haziran’da yaptığı açıklamada, barınma çalışmaları kapsamında, Bingöl’de 2 bin 416 ve Erzurum’da 2 bin 350 çadır kurulumunun tamamlandığını bildirdi.

Belediye Başkanı Bingöl: Kaymakam Bey çadır dağıtmamaktadır

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Karlıova Belediyesi’nin ihtiyacı olan vatandaşlara çadır dağıtmadığı iddialarına ilişkin AKP’li Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl ise, sosyal medya hesabı twitter üzerinden açıklama yaptı. Karlıova Belediye Başkanı olarak depremin meydana geldiği günden bu yana halkın yanında olduğunu belirten Bingöl, “Şimdiye kadar yaptığım gibi bundan sonra da elimden geleni Karlıova halkı için yapacağım.” dedi.

Bingöl, ancak son 5 gündür bir grup tarafından “Karlıova Belediye Başkanı Karlıova halkına çadır dağıtmamaktadır” şeklinde sosyal medya üzerinden şahsının hedef gösterildiğini, muhtarların ve vatandaşların provoke edildiğini öne sürdü. Bingöl, paylaşımının devamında şunları ifade etti:

“Defalarca söylememe rağmen kriz masasının Başkanı Kaymakam Bey konutlar hasar görmemiş ise çadır veremem dedi. Aslında çadır sıkıntımız yok depolarımız doludur. Kaymakam Bey hasarlı bina olmadığını, çadıra ihtiyaç duyulmadığını belirterek çadır dağıtmamaktadır. Çadır dağıtımında Belediye Başkanı ve çalışma ekibim olarak herhangi bir yetkiye sahip değilim. Rabbim bir daha böyle bir afet yaşatmasın inşallah. Değerli halkıma sonsuz saygılarımla.”

Kaymakam Güneri: Bin 60 çadırın dağıtımı ve kurulumu yapıldı

Kaymakamlıktan yazılı açıklama

Karlıova Kaymakamı Ahmet Güneri de kaymakamlığın resmi web sayfasından çadırlara ilişkin duyuru yayımladı. Güneri, duyuruda bu güne kadar vatandaşların, ihtiyaç duyduğu bin 60 adet çadırın ekipleri tarafından dağıtım ve kurulumunun yapıldığını savunarak, “Çadırlar ilçe merkezi ve köylerimizde vatandaşlarımıza teslim edilmiştir. İlgili kurumlarımızın çalışmaları ve tespiti ile vatandaşlarımızın da talepleri hassasiyetle dikkate alınarak çadır ihtiyaçları karşılanmaya devam devam edecektir.” dedi.

AKP’li Başkan Bingöl’e yalanlama

Kaymakam Ahmet Güneri, Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl’ün adını kullanmadan yanıt verdi. Güneri, şunları ifade etti:

Karlıova Kaymakamı Ahmet Güneri

“Bazı sosyal medya hesaplarında bahsedilen ‘konutlar yıkılmadan çadır veremem’ cümlesinin kesinlikle tarafımdan kullanılmadığı, böyle bir cümleyi kullanmam da devlet terbiyesi ile de bağdaşmamaktadır. Bu ve benzeri asılsız cümleler alanda çalışan ekiplerimizin moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.”

Bakan Soylu: 2 bin 844 çadır kuruldu

Bugün Bingöl’e gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, helikopterle depremden etkilenen köyleri inceledi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre, Soylu daha sonra Karlıova ilçesi Kaynarpınar köyünde muhtarlarla bir çadırda düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Burada konuşma yapan Soylu, deprem olur olmaz çadırların sevk edilmeye başlandığını, Kızılay’ın sıcak yemekleri intikal ettirdiğini, arama kurtarma ekiplerinin depremin ilk anından itibaren bölgede olduğunu söyledi.

Deprem dolayısıyla bin 387 personel ve 244 aracın hemen hizmete dahil olduğunu belirten Soylu, şu ana kadar 2 bin 844 çadırın kurulduğunu aktardı. Soylu, “4 binin üzerinde çadır sadece Bingöl’e sevk edildi.” dedi.

249 ahırın yıkıldığını, 44 hayvanın öldüğünü belirten Soylu, şöyle konuştu:

“Bin 127 ağır hasarlı şu ana kadar tespit edilmiş bağımsız bölüm var. 31 orta hasarlı, 2 bin 674 az hasarlı, 151 de yıkık bağımsız bölüm var. 92 de acil yıkılacak olan bağımsız bölüm var. Şu ana kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerimizin tespit ettiği tablo bu durumda. Elbette bunlara itirazlar olacaktır. Bunları askıya asacağız ‘Bu orta, bu ağır, bu az hasarlıdır.’ diye. Sizin yaptığınız itirazlara göre tekrar bir değerlendirme söz konusu olacak.”