Bingöl’de Covid-19 ölü sayısı ciddi boyutlarda

Bingöl Valisi Kadir Ekinci yaptığı açıklamada ‘şimdiye dek rakam vermedik ama durum ciddi’ diyerek Bingöl’deki Covid-19 rakamlarını paylaştı.

Bingöl Valisi Kadir Ekinci

Vali Ekinci, Özel İdare Sekreterliği yerleşkesinde bir araya geldiği gazetecilere, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Salgının kontrol altına alınabilmesi için İl Salgın Denetim Merkezi’ni kurduklarını ve bu merkezin altında mahalle denetim ekiplerini oluşturduklarını belirten Ekinci, “Bu mahalle denetim ekiplerinde kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, çalışanları, öğretmenlerimiz, din görevlilerimiz, muhtarlarımız, apartman yöneticileri, site yöneticileri gibi birimler var.” bilgisini paylaştı.

“Konvoylar sadece 5 araçla sınırlı olacak”

Düğün konvoylarına kısıtlama getirildiğini ifade eden Ekinci, salgının en az kayıpla atlatılması için vatandaşların daha hassas davranmalarını istedi.

Vatandaşları mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymaya davet eden Vali Ekinci, şunları söyledi:

Arşiv

“Köy ve mahalle düğünlerinde toplu yemek verilmesi yasaklandı. Toplu yemeklerle birlikte ne yazık ki maskeler açılıyor ve uzunca bir süre maskesiz, yakın bir mesafe temas oluşuyor. Dolayısıyla köy ve mahalle düğünlerinde toplu yemeği kaldırdık.”

Salgından en çok 65 yaş ve üzeri vatandaşların etkilendiğini, bunun da kendilerini üzdüğünü vurgulayan Ekinci, hiç kimsenin bu hastalığa yakalanmasını istemediklerini dile getirdi.

Kaynak: AA