Bingöl’de dikkat çeken veriler… İntiharların yüzde 70’i genç kadınlardan oluşuyor

Bingöl son yıllarda intihar vakalarında artış yaşanıyor. Özellikle 2018’den bu yana intihar eden veya intihar girişiminde bulunanların yüzde 70’i genç kadınlardan oluşuyor.

Erdal Aydemir

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, TBMM Başkanlığı’na Araştırma Önergesi vererek Bingöl’deki intiharların araştırılmasını istedi.

Aydemir, 2013-2018 resmi verilerine göre Bingöl’de 550 kişinin intihar girişiminde bulunduğu 2020 itibariyle resmi olmayan verilere göre girişimlerin bini aştığını belirtti. Aydemir, bazı intihar girişimlerinin aileler tarafından gizlendiğini, farklı tanılar konulduğunu, otopsi raporlarının gizli tutulduğunu da ifade etti.

Aile baskısı ve eğitimin önünün kesilmesi…

Aydemir, “Özellikle 2018 tarihinden sonra yaş grubunun 15-24 aralığında ve % 70’ni kadınların oluşturuyor olması ayrıca dikkat çekmektedir” dedi. Aydemir, bunda aile baskısının, eğitime devamlılığının önünün kesilmesi gibi nedenlerin de bulunduğunu ifade eden Aydemir, önergesinde şunları kaydetti:

İntihara teşebbüs edenlerin yüzde 90’ı işsiz

“Veriler arasında, intihara teşebbüs edenlerin büyük çoğunluğunun, ortalamanın çocuk yaşlara düştüğü uyuşturucu bağımlılığı ile doğrudan bağlantılı olduğu gösterilmektedir.

İntihara teşebbüs edenlerin, % 67’sinin ilk-orta ve lise mezunu oldukları, % 90’ının işsiz olduğu resmi kayıtlarda yer almıştır.

İşsizlik ile doğru orantılı olduğu görülen intihar vakaları için hükümetin herhangi bir çalışması bulunmadığı gibi, her geçen gün artış gösteren vakaların toplumun içerisinde bulunduğu yoksulluk ve gelecek kaygısı ile son çare olarak görülmesi ciddi bir tehlike yaratmaktadır.”

‘Sosyal devletin gereği yerine getirilmelidir’

Bingöl Milletvekili Aydemir, yurttaşların; refahı, sağlığı, mutluluğu, geleceği ve iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için sosyal devletin gerekliliklerini yerine getirmesinin bir zorunluluk olduğunu kaydetti. Aydemir, TBMM tarafından bir Araştırma Komisyonu’nun kurulmasını talep etti.