Bir günde dört kadının öldürülmesini protesto eden kadınlara gözaltı

Kadın Meclisleri’nin Ankara’da yaptığı eylem polis tarafından engellendi. Kadınlardan gözaltına alınanlar oldu.

“#AylinSözer’i yaşatamadılar fotoğrafını taşıyan kadınları gözaltına aldılar.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri bir günde dört kadının erkekler tarafından öldürülmesini protesto etmek için bugün Ankara’da Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis eyleme izin vermedi ve bazı kadınları gözaltına aldı. Gözaltına alınanların sayısı öğrenilemedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada “Ülkede sorun eylem yapılması değildir. Sorun bir günde 4 kadın cinayetidir. Polis kadın cinayetlerini durduracağız diyenleri değil, katilleri durdursun” dedi.

Platformun açıklaması şöyle: “Bir günde 4 kadın cinayetine karşı Ankara’da eylemimiz polisler tarafından engellendi. Üyelerimiz gözaltına alındı. Ülkede sorun eylem yapılması değildir. Sorun bir günde 4 kadın cinayetidir. Polis kadın cinayetlerini durduracağız diyenleri değil, katilleri durdursun.”

Kadın Meclisleri de sosyal medya hesabından şu ifadeyi paylaştı: “ #AylinSözer’i yaşatamadılar fotoğrafını taşıyan kadınları gözaltına aldılar.”

Kadınlar İstanbul’da Aylin Sözer’in öldürüldüğü yerde eylem yaptı.

İstanbul’da Aylin Sözer’in öldürüldüğü yerde eylem

Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri, Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Aylin Sözer’in bir erkek tarafından öldürüldüğü yerde basın açıklaması yaptı.

Platform, sosyal medya üzerinde şu mesajı paylaştı: “Aylin, Selda, Vesile, Betül ve yüzlerce kadın bugün aramızda olabilirdi. Her gün kadın cinayetlerini durdurmak için mücadelemize devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız. Kadınları yaşatacağız.”

Yeni1Mecra