Bir haftada 6 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Türkiye’de 1 Haziran’dan bu yana 6 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 6 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

En son dün gece İzmir’de Güler A. evli olduğu erkek tarafından bıçakla öldürüldü.

Fotoğraf: Kadın Meclisleri

Türkiye’de her gün kadına yönelik şiddet olayları yaşanmaya devam ediyor. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı “normalleşme” sürecinin başladığı 1 Haziran’dan bu yana basına yansıyan haberlere göre; Miray Yılmaz, Ayşgül Aktürk, Nargül Yıldız, Carmen Florantina Aydoğan, Nasiba Mamatklova erkekler tarafından katledildi.

Son olarak dün gece İzmir’in Karşıyaka ilçesinde Güler A. evli olduğu erkek İ.A. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Güler A.’yı çeşitli yerlerinden bıçaklayan İ.A daha sonra binadan çıkarken yardım çağırması için durumu komşusuna anlattı. Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri Güler A.’nın yaşamını yitirdiğini belirledi. Zanlı İ.A. polis ekiplerine teslim oldu.

6 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Son bir haftada şüpheli kadın ölümlerinde de artışın yaşandığı dikkat çekiyor. Basına ve kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; 6 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Ölümleri şüpheli bulunan kadınlar Seher Koçyiğit, Aleyna Çakır, Mevlüde Y, Hatice Batmaz, Pınar Altındar ve Zana Polat’ın ölüm olaylarının aydınlatılması isteniyor.

İrem Bahçe

Ölümü ‘intihar’ diye kayıtlara geçen İrem’in öldürüldüğü ortaya çıktı

Şanlıurfa’dan Mersin’e ailesiyle göç eden 17 yaşındaki İrem Bahçe, 2019 yılının Kasım ayında Mersin’deki evinin banyosunda başından vurularak ölü bulunmuştu. Babasının ruhsatsız tabancasıyla vurulmuş olarak bulunan Bahçe’nin ölümü kayıtlara “intihar” olarak geçmişti.

Olayla ilgili devam eden soruşturma kapsamında 20 yaşındaki abisi M.A.B., İrem’i ailenin kararıyla vurduğunu itiraf etti. 7 ay sonra İrem’in babası, annesi, iki abisi, 3 amcası tutuklandı.

5 aylık hamile iken vurulan İrem’in sezaryenle alınan bebeği ise sadece 3 ay yaşayabildi.

Kadına yönelik şiddete karşı tedbir ve önlem alınması çağrısı

Kadın örgütleri ve kadın aktivistler, hafta boyunca kadına yönelik şiddete karşı eylemlerini sürdürdü. Şiddete karşı tedbir ve önlem alınması çağrılarını yineleyen kadınlar, kadın cinayetlerinin faillerinin cezalandırılmasını ve şüpheli kadın ölümlerinin de aydınlatılmasını istedi. Kadınlar, hiç bir kadının şiddet karşısında asla yalnız yürümeyeceği mesajını verdi.