Bir kentte AVM’ye girişte HES kodu zorunluluğu getirildi

Bursa Valiliği AVM, kamu kuruluşları, fabrikalara girişte HES kodu istenmesine karar verdi. Uymayanlar hakkında TCK 195’ten işlem yapılabilecek.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 82

Bursa Valiliği, HES kodunun şehirlerarası toplu ulaşım araçlarıyla yapılacak seyahatlerde kullanılması gerektiğini hatırlattı ve kentteki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu zorunluluğu getirdi. Valilik açıklaması şöyle:

“Alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan/bulunacak çalışan, yönetici ve müşterilerin AVM’ye girişlerinde, çalışan personel kişi sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve iş yerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, çalışan kişi sayısı 25 ve üzeri olan mağazalar ve işletmelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, bankalarda çalışan, yönetici ve müşterilerin bankaya girişlerinde, PTT merkezlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, konaklama tesisleri ve özel ya da kamuya ait tüm misafirhanelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde HES kodlarının sorgulanmasına karar verilmiştir.”

Karara uymayanlar hakkında idari para cezası ve Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararlaştırıldı.

(AA)