Bir yıldır ücretlerini alamayan işçiler holdingin kapısına dayandı

Ödenmeyen ücretlerini talep eden Kayı İnşaat işçileri, Kayı Holding’in önünde hak gaspına karşı direnişi büyüteceklerini söyledi.

Kayı İnşaat işçileri, çalıştıkları Bechar Askeri Hastane, Cite Financiere, Oran Askeri Konaklama ve Ouargla Askeri Hastanesi’ndeki 1 yıllık ücretlerini alamadıkları için Levent’te bulunan Kayı Holding’in Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda işçi ve sendika yöneticisi katıldı.

‘Hak gaspı var’

İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen) Temsilcisi Nurseli Gözüaçık, Türkiye’nin birçok ilinden geldiklerini, büyük bir hak gaspı yaşadıklarını belirtti. Haklarını talep ettiklerini dile getiren Gözüaçık, Kayı İnşaat işçilerinin iki yıldır paralarını alamadıklarını ifade etti. Gözüaçık, “Sabrımız tükendi. Beklemekle günler aylar yıllar geçti. Hakkımız hala ödenmedi” dedi. Gözüaçık, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

İnşaat-Sen temsilcisi Can Ersoy da Kayı Holding’in devlete karşı taahhütleri yerine getirdiği gibi işçilere olan taahhütlerini de yerine getirmesini istedi. Ücretlerini ödemeyenlere seslenen Ersoy, “Size rahat vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

‘Dayanacak gücümüz kalmadı’

Adana’dan gelen işçilerden Murat Toksöz ise, “Hiçbir insanın dayanacak gücü kalmadı. Ortalıkta hastalık var. Sesimiz artık duyulsun, kimsenin eve ekmek alacak, çocuğuna mama alacak parası kalmadı. Artık masallara dayanacak gücümüz kalmadı” diye isyan etti.  

Şirket yetkilileriyle görüşme

Kayı Holding’in önünde yapılan eylem sonucunda şirket yetkilileri işçilerin temsilcileriyle görüşmeyi kabul etti. Ancak bir sonuç çıkmadı. İşçiler, patron Coşkun Yılmaz’la görüşmek istediklerini söylediler.

İnşaat-Sen’in sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu paylaşım yapıldı:

“Kayı İnşaat İşçileri İnşaat Sen Koordinasyonu olarak, Kayı İnşaat yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdik. Perşembe günü Coşkun Yılmaz ile görüşme yapılana kadar eylemlerimiz sürecek. Yarın 11:00’de yine buradayız.”