Bir yurttaş başından yaralandı: Hakkari Valiliği ‘İkaz ateşinde yaralandı’ açıklaması yaptı

Piknik yapanlara ateş açılması nedeniyle bir gencin başından yaralanması olayına ilişkin Hakkari Valiliği ‘havaya ikaz atışı’ yapıldığını iddia etti.

Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Derindere köyünde pikniğe çıkan Reşit Ekinci ‘havaya uyarı atışı’ ile yaralandı.

Hakkari Valiliği, Derecik ilçesine bağlı Derindere (Çemêkurk) köyünde arkadaşlarıyla pikniğe çıkan Reşit Ekinci’nin askerler tarafından açılan ateş sonucu yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı. Olayın 30 Aralık’ta Derecik’in Samanlı bölgesinde meydana geldiği belirtilen açıklamada, “Sınırı korumakla görevli 1216 Rakımlı Tepe Üs Bölgesi ile sınır hattı arasında kalan Askeri Yasak Bölge içerinde 6 şüpheli şahıs görülmüştür” denildi.

‘Arbede’ iddiası

Söz konusu kişilerin bölgeden uzaklaştırılması için “ikazda” bulunulduğu kaydedilen açıklamada, “Görevli personel tarafından; sınıra ve Üs Bölgesine yakınlığı nedeni ile olası fotoğraf çekme veya kaçakçılık gibi sınır güvenliğini tehdit eden olayların engellenmesi maksadıyla şahısların bölgeden uzaklaşmaları yönünde ikazda bulunulmuş, şahısların mukavemet etmesi neticesinde yaşanan arbede esnasında havaya ikaz ateşi açılmıştır. Olayın ardından hafif yaralandığı görülen Reşit Ekinci (26) tedavisi için sağlık kuruluşlarına sevk edilmiş, yapılan muayenesinde; yara bölgesinde şişlik, cilt altında (3) mm’lik çok sayıda lezyonun dikkat çektiği ve küçük metalik yabancı cisimlerin lehine değerlendirmelerin yapıldığı ifade edilmiştir” iddialarına yer verildi.

 Açıklamada, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

 Açıklamada, bölgenin “piknik alanı” olmadığı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede’nin “piknik iddiasının” doğru olmadığı da ileri sürüldü.

Dede’nin açıklaması

HDP’li Dede, dün olayı twitter hesabı üzerinden kamuoyuna duyurmuş ve şu paylaşımda bulunmuştu: “Derecik ilçemizde bir yurttaşımız askerler tarafından  piknik yapılan alanda silahla vurularak yaralandı. Derecik ilçesinde yurttaşlarımıza sistematik olarak uygulanan bu vahşeti kınıyor, yetkililerden derhal bir açıklama bekliyoruz.”

Benzer açıklamalar

Hakkari Valiliği, daha önceki olaylarda da benzer açıklamalar yaparak, askerlerin fail olduğu olaylarda sivillerin öldürülmesi ve yaralanmasını “uyarı ateşi”, “mevzuata uygun”, “seken kurşun” ya da “havaya açılan ateş” gibi gerekçelerle savunmuştu.

Valilik, en son Derecik’te askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Özcan Erbaş adlı 16 yaşındaki çocuğa ilişkin, “Havaya açılan ateş sonucu” açıklaması yapmıştı.

MA