Birgün gazetesinden ‘BİK’ açıklaması

HABER MERKEZİ – Birgün gazetesi, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) üç ayı aşkın bir süredir gazetelerine ilan ve reklam akışını durdurduğunu açıklayarak, “BirGün gazetesi olarak sadece hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

Birgün gazetesi, “Okurlarımızın bilgisine” başlıklı yayınladığı açıklamada, BİK’in ilan yasağını Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin 52’nci maddesine dayandırdığını belirtti. BİK’in ilanları durdurmasının ilk gerekçesinin, elektronik ortamda tutulması zorunlu olan “Baskı ve Bayi-İade Defterleri”nin gecikmeli olarak tutulduğu iddiası olduğunun belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “BİK tarafından gazetemize ulaştırılan 2/12/2019 tarihli tebligatta da belirtildiği gibi, sorun 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle giderildi ve gerekçe ortadan kalktı. BİK bu kez de ilan durdurmak için, ‘Bazı haberlerde yayın kaynağının kullanılmaması’ şeklinde ikinci bir gerekçe ortaya koydu. BİK bu gerekçeye dayanarak, üç ayı aşkın bir süredir uygulamakta olduğu yasağa ‘devam’ kararı verdi.”

Gazetenin Türkiye’nin en yaygın üç haber ve bir fotoğraf ajansına abone olmakla birlikte, ajanslardan birebir aldığı tüm haberlerle ilgili kaynak belirttiğinin ifade edildiği açıklamada, “Ancak BİK, yönetmeliği zorlayarak -bizden başka hiçbir gazeteden bu yorumun gereklerini talep etmeden- tüm haber ve fotoğraflara imza ve kaynak istiyor. Bunu gerekçe göstererek de ilan ambargosunu sürdürüyor.” denildi.

BirGün’e haksız bir dayatma uygulandığına vurgu yapılan açıklamada, “BİK yönetimi tarafından BirGün’e uygulanan diğer bir yaptırım da haberlerimiz gerekçe gösterilerek 2 ila 15 gün arasında değişen basın-ilan kesme cezaları oldu. Son 3 ay içerisinde haber içeriklerinin gerekçe gösterildiği toplam 49 günlük cezaya muhatap olduk. BİK’in sorunlu gördüğü, bu nedenle önce savunma isteyip sonra ceza kestiği haberlerle ilgili, bırakın dava açılmasını, herhangi bir düzeltme dahi gelmediğinin de altını çizmek isteriz.” denildi.

“BirGün gazetesi olarak sadece hakkımız olanı istiyoruz” denilen açıklamada, BİK yönetiminin gazetelerine yönelik tutunduğu tavra karşı tüm yasal yolların kullanılacağı kaydedildi.