Birleşik Metal-İş MESS ile anlaştı

Metal sektöründeki yaklaşık 10 bin çalışanı temsil eden Birleşik Metal-İş Sendikası, yüzde 17 zammı kabul ederek MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’ni imzaladı.

Birleşik Metal İş, “yüzde 17 zam kabul edilemez” diyerek 5 Şubat’ta aldığı grev kararını da iptal etti.

MESS, Türk Metal ve Özçelik-İş sendikası ile de aynı şartlarda 29 Ocak’ta anlaşmıştı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın, işveren sendikası olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile 7 Ekim 2019 tarihinden itibaren başlayan toplu iş sözleşmesi görüşme süreci anlaşmayla sona erdi. Birleşik Metal-İş Sendikası yüzde 17 zammı kabul ederek MESS ile işçilerin 2019-2021 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesini imzaladı.

Birleşik Metal-İş Sendikası, yüzde 17’lik zammın kabul edilemez olduğunu belirterek 5 Şubat’ta aldığı grev kararını da iptal etti. Birleşik Metal-İş Sendikası, anlaşmaya ilişkin twitter hesabında açıklama yaptı.

Açıklamada, grev hazırlıklarının yapıldığı aşamada sorunun çözümünü sağlamak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın devreye girdiği belirtildi. Sendikaları ile MESS arasında arabuluculuk yapmak üzere 2 Şubat günü Bakanlığa davet edildiklerinin ifade edildiği açıklamada, davet üzerine Bakanlığa gidildiği kaydedildi.

Grup TİS Bakanlıkta imzalandı

Bakanlıkta yapılan görüşmede grup toplu sözleşmesinin imzalandığının belirtildiği açıklamada, “Günlerdir şube başkanlarımızın işyeri temsilcileriyle yaptığı toplantılar sonrası Genel Başkanımıza ve Genel Sekreterimize verilen yetki içinde bu günkü Bakanlıkta yapılan görüşmede MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi imza ile sonuçlanmıştır. Sendikamıza ve üyelerimize hayırlı olsun.” denildi.

Açıklamada, MESS ile anlaşmazlık konuları arasında bulunan MESS’in sözleşmenin 3 yıl olması talebi başta olmak üzere, kazanılmış hakları geriye götürmeyi hedefleyen ve esneklik içeren taleplerin tümünün geri çekildiği kaydedildi.

Anlaşmanın “başarı” olarak değerlendirildiği açıklamada, “Ortaya çıkan bu başarı metal işçilerinin kararlılığı ve mücadelesi ile kazanılmıştır. Bu başarı farklı sendikaların ve üyelerinin işverenler karşısındaki birlikteliği ve ortak davranışı ile sağlanmıştır.” denildi.

MESS: Üç sendika ile aynı şartlarda anlaşıldı

MESS de yaptığı yazılı açıklamada, üyesi olan 201 iş yerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesinde Türk Metal ve Özçelik-İş sendikaları ile 29 Ocak’ta anlaştığını hatırlattı. Açıklamada, Birleşik Metal-İş Sendikası ile de diğer 2 işçi sendikasıyla aynı şartlarda anlaşıldığı belirtildi.

7 Ekim 2019 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşme sürecinin 3 işçi sendikasıyla da imzalandığına işaret edilen açıklamada, “Herkes için sürdürülebilir refah sağlayacak bir sözleşmeye imza attık. Üretimin sürekliliği korunarak, çalışma barışı içinde, hiçbir kayıp yaşanmadan sürecin tamamlanmasını sağladık.” denildi.

Yıllık ortalama yüzde 24,3 artışı içeren sözleşmeye göre; “İlk 6 ay için sosyal yardımlarla birlikte ortalama yüzde 17,3 artış gerçekleşecek. Ücretler, takip eden ikinci 6 ay buna ek olarak yüzde 6 daha artacak. Dönem enflasyonu, bu oranın üzerinde gerçekleşirse aradaki fark ücret artışına eklenecek. Eylül 2019’dan geçerli olmak üzere yıllık toplam artış ortalama yüzde 24,3 olacak. İlk 6 ay için saat ücreti 12 lira altında olan çalışanlara, saat ücreti 12 lirayı geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapılacak. İyileştirmenin üzerine yüzde 17 oranında ücret zammı uygulanacak. Sosyal yardımlar birinci yıl yüzde 20 oranında artacak.”