Birleşik Metal İş üyesi işçiler Ankara’da

Tazminatsız olarak işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Birleşik Metal İş üyesi işçiler İLO Türkiye temsilcisi ile görüştü.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için çalıştıkları Systemair, HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikalarından tazminatsız olarak işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan işçiler İstanbul’dan Ankara’da. İşçiler ilk olarak Çankaya İlçesi Ferit Recai Eğturul Caddesinde bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) Türkiye temsilciliği önünde bir araya geldi.  İşçileri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da içinde bulunduğu sendika yöneticilerinden oluşan heyet, İLO Türkiye temsilcisi Numan Özcan ile görüştü.

Görüşme sonrası yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Serdaroğlu’n, işçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin İLO’ya rapor ilettiklerini, görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi. Ardından söz alan İLO Türkiye temsilcisi Numan Özcan, “Mücadelenizi biliyoruz. Örgütlenme özgürlüğü en temel çalışma haklarındna bir tanesi. Örgütlenme olmadan çalışma hakkını savunmak pek mümkün değil. İLO sözleşmesinde en temel maddelerinde biride Türkiye’nin de imzalayarak garanti altına aldığı örgütlenme hakkı. Bu hak her koşulda geçerli, salgın koşullarında da. Bu süreçte yaşanılanlar heyet bize aktardı, biz İLO olarak gerekli merciler ile görüşeceğiz. Umarım bu sorun bir an önce çözülür” şeklinde konuştu.

İşçiler ve sendika yöneticilerinin önümüzdeki saatlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı ile görüşmesi beklemiyor.

Ne olmuştu?

Dün işçiler Gebze şubeleri önünde bir araya gelerek Ankara’ya yürümek istemişti. Yürüyüşe müdahale eden polis, 109 işçiyi gözaltına almış, gece saatlerinde serbest bırakılan işçiler bugün tekrardan aynı yerde toplanarak basın açıklaması yapmıştı. Yapılan açıklamanın ardından işçiler, Gebze çıkışına kadar yürüyüş gerçekleştirmişti.