Birleşik Mücadele Güçleri kuruluşunu ilan etti

Kadıköy’deki polis müdahalesinin ardından Birleşik Mücadele Güçleri kuruluşunu “Hep birlikte mücadele nehrinde buluşalım” çağrısı ile ilan etti.

Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG), kuruluşlarını ilan etmek amacıyla İstanbul Kadıköy Rıhtım’da yapmak istediği açıklamaya polisler “yasak” gerekçesiyle izin vermedi. Birleşik Mücadele Güçleri temsilcileri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, bunun üzerine HDP Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelerek, Rıhtım Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Binlerce polis, ablukaya aldığı alana yönelen kitleye müdahale etti. Müdahale sırasında polis HDP’li milletvekillerini darp etti ve gözaltına almaya çalıştı. Öte yandan 69 kişi gözaltına alındı.

BMG temsilcileri ve HDP milletvekilleri, müdahale ve gözaltılara rağmen Sosyalist Meclisler Federasyonu’nda yaptıkları açıklamayla BMG’nin kuruluşunu ilan etti.

Kuruluş metninin Kürtçesini HDP’li Nuran İmir, Türkçesini ise Dilşat Canbaz Kaya okudu.

‘İktidarı çökertmek için bir aradayız’

Açıklama öncesi konuşan HDP’li Musa Piroğlu, müdahalenin “polis ve iktidarın çaresiz ve aciz durumda olduğunun” kanıtı olduğunu vurguladı. Piroğlu, “Bu devletin zorbalıkları ancak birleşik bir irade ile geri püskürtebilir. Bütün gözaltı ve darplara rağmen devlet bizi engelleyemedi. Bize düşen tek bir görev var; toplumsal birlik ile mücadeleyi büyütme ve bu iktidarı çökertmektir” dedi.

İmralı tecridi yayıldı

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise,  Kürt halkının yıllarca yaşadığı baskının tüm halklar üzerinden yayıldığına dikkati çekerek, “Bugün burada devlet ve polis terörüyle karşı karşıya kaldığımızı herkes gördü. Faşist AKP-MHP ittifakı ayakta kalmak için zorbalık yapıyor. Halklar artık sizin faşizanlıklarınıza ve reform söylemlerinize kanmayacak. Reformun daha çok şiddet, daha çok katliam daha çok yok etmek olduğunu biliyoruz. Bugün topyekün faşizme ve ırkçılığa karşı mücadele edeceğimizi gösterdik. İmralı’daki tecridin tüm Türkiye’de etkilerini görüyoruz. Bu tecrit kırılmadıkça evlerimizde oturmayacağız direneceğiz. Geçmişten bugüne nasıl mücadele ettiysek bugün de yan yana omuz omuza mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘Yan yana mücadele’ vurgusu

Daha sonra kuruluş metnini okuyan HDP’li Dilşat Canbaz Kaya, emperyalist kapitalizmin ekonomik, siyasal ve toplumsal krizinin günden güne büyüdüğünü söyledi. Kaya, “AKP-MHP-Ergenekon faşist ittifakı”nın saldırılarının devam ettiğini ifade etti. Faşizmin çizdiği sınırlara hapsolmuş hiçbir anlayış ve önerinin “kurtuluş reçetesi” olamayacağını söyleyen Kaya, “Bu eşikte tarih, sol, sosyalist, devrimci, demokratik ve yurtsever güçleri göreve çağırıyor. Bu çağrıya ses verdiğimizi ve yan yana mücadeleyi büyüteceğimizi deklere ediyoruz” dedi.

Her yer direniş

İşçiler, emekçiler, kadınlar, gençler ve halkların uzun süredir ısrarlı bir eylem hattında yürüdüğünü söyleyen Kaya, avukatlardan mühendislere, sağlık emekçilerinden akademisyenlere, yaşamın her alanında örgütlü öncü güçlerin her birinin kendi mecralarında çaba harcadığını ve direniş sergilediğini kaydetti.

Kaya, şunları söyledi: “Bu parçalı mücadele gerçekliğinden toplumda biriken muazzam öfkenin güçlü bir toplam haline gelmesine geçilemiyor. Devrimci-demokratik mücadele potansiyelinin açığa çıkarak, birikmiş toplumsal öfkeyle buluşması sağlanamıyor. Bizler tüm devrimci, sol, sosyalist, demokratik, yurtsever güçler olarak, tüm bu gelişmelerin önümüze koyduğu sorumluluğu omuzlamak zorundayız. Bu nedenle, tüm itiraz ve direnişleri ortak mücadele nehrinde buluşturmayı görev biliyoruz.”

‘Faşizme karşı birlik’ çağrısı

Kaya, “Faşizme karşı birleşelim, örgütlenelim, mücadeleyi yükselim” sloganıyla her alanda mücadeleyi omuz omuza yürüteceklerinin mesajını verdi. Kaya, “Başta HDK ve HDP olmak üzere Türkiye’deki tüm devrimci demokratik güçlerle yan yana ve dayanışma içinde ortak mücadele zeminlerini güçlendirmeyi kararlılıkla ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

Kaya, işçi sınıfı ve emekçiler başta olmak üzere kadınlar, gençler, LGBTİ+’lar, sanat emekçileri, ekolojistler ve tüm toplumsal direniş dinamikleriyle faşizme karşı devrimci mücadeleyi büyütmek için omuz omuza, birlikte ve dayanışma içinde olacaklarını duyurdu. Kaya, şöyle devam etti: “Aynı zamanda işçilerin, işsizlerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin, Kürtlerin, Alevilerin ve tüm diğer ezilenlerin, mücadele meydanlarında bir araya gelmeleri gerektiğini belirtiyor, güçlerini birleşmeye, dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

İşçilerin, işsizlerin eline “aş-iş” yazarak intihar ettiği, milyonların açlık ve yoksullukla boğuştuğu, 40 milyon insanın boğazına kadar banka ve kredi borcuna battığı bugünlerde birlikte mücadele dışında bir seçeneğimiz kalmamıştır. Devrimci güçler olarak bizler, emekçilerin açlıktan ya da virüsten ölmek ikilemine mahkum edildiği kriz ve salgın koşullarında birlikte mücadele ederek bu düzeni değiştireceğiz.”

Açıklama, “Faşizme karşı birleşelim, örgütlenelim, mücadeleyi yükseltelim” pankartının açılmasıyla son buldu.

BMG’de yer alanlar

Birleşik Mücadele Güçleri’nde, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Mücadele Birliği Platformu (MBP), Alınteri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ile Partizan yer alıyor.

MA