Birleşik Taşımacılık Sendikası 31 üyelerinin sürgününü protesto etti

Devlet Demiryolları’nda çalışan KESK’e bağlı BTS üyeleri sürgün edildi. Ankara ve Adana’da BTS üyeleri tepki gösterdi: Eğer bir kaza olursa, sorumlular burada” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyesi Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), üyelerinin sürgün edilmesini protesto etmek amacıyla Ankara Altındağ’da bulunan Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü önünde açıklama yapmak istedi. Ancak polis, “koronavirüs tedbirleri” gerekçesiyle açıklamaya izin vermedi. Engelleme üzerine sendika üyeleri, Genel Müdürlüğü’ne yakın bir yerde açıklama yaptı.

BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir, sendika üyelerine uygulanan sürgün politikalarının, sendikanın özelleştirme karşıtı tutumuna yönelik bir saldırı anlamına geldiğini söyledi. Özdemir, “Kamu malı sattırmayacağız diyoruz. Biz bunları söylediğimiz için hasmane bir tutumla karşılaşıyoruz” dedi.

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, Devlet Demiryolları Genel Müdürü ve Trafik Daire Başkanı’nın yasaları, yönetmelikleri ayaklar altına alarak, “sürgün terörü” yarattığını söyledi.

Sürgünlerin sorumlusunun AKP’li bürokratlar olduğunu dile getiren Bektaş, “Dün de eski Genel Başkanımız ve Merkez Yönetim Kurulu üyemiz olan arkadaşımızı sürgüne çıkardılar. 4688 sayılı yasada, sendika güvencesi var, buna rağmen biz yasa tanımıyoruz diyorlar. Bu sürgünleri yapan iki kişi kamuoyuna ‘biz AKP bürokratıyız’ diyorlar” diye konuştu. Bektaş, şöyle devam etti:

31 sürgün, 53 usulsüz atama yapıldı

“Kazalara karşı tek söz söyleyen sendika olan BTS, liyakatsiz atamalarla ilgili tek söz söyleyen BTS, Haydarpaşa Garı’nın, Ankara Garı’nın, Sirkeci Garı’nın satılmasıyla ilgili tek söz söyleyen sendika BTS. Öyleyse onların önünde engel olan BTS’yi susturmak gerekiyordu. 11 Mayıs’ta düğmeye bastılar. Sendikamız üyesi olan toplamda 31 arkadaşımızı Türkiye’nin başka illerine sürgün ettiler. Aynı gün kendi yandaşlarını, 53 kişiyi de yasalarda, yönetmeliklerde ve demiryolları teamüllerinde olmayan bir şekilde, bizim kurum içinde hülle atamalar dediğimiz şekilde atama yaptılar.”

Her an bir kaza olabilir

Sürgünlerin durdurulması çağrısı yapan Bektaş, “Hasta yatağında olan arkadaşımız var, kanser tedavisi gören arkadaşımız var. Burada AKP adına iş yapıyorum diyen iki kişi, işte burada, kurumda huzur bırakmadılar, barış bırakmadılar, bütün demiryolcular panik halinde. Biz ulaşım sektöründeyiz, insan taşıyoruz. Her an bir kaza olabilir. Eğer bir kaza olursa, sorumlular burada” diyerek, Devlet Demiryolları Müdürlüğü binasını işaret etti.