BM: Filistin meselesinde barış süreci yönündeki tüm adımları destekliyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, Filistin meselesinde gerginliğin azaltılması ve barış sürecinin yeniden başlatılması yönündeki tüm adımları desteklediklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, en acil görevin Orta Doğu Dörtlüsü’nden oluşan arabulucu ülkelerin bir toplantı gerçekleştirmesi noktasında ortak bir görüşe vardıklarını belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres (solda) Rusya Dışişleri Bakanı Sergev Lavrov (sağda)

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, resmi temas kapsamında bulunduğu Rusya’nın başkenti Moskova’da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Guterres, uluslararası hukukun tüm devletler için geçerli olduğuna işaret ederek, şunları ifade etti:

“Üyesi olan tüm ülkelerin BMGK’nin kararlarını uygulaması gerekiyor. BMGK’nin birliği, Orta Doğu, Afganistan, Libya, Yemen gibi meselelerin çözümü ile ilgili önemli araçtır. BMGK üye ülkelerinin, uluslararası hukukun üstünlük kazanması açısından bir araya gelmesi önemli.”

‘Barış süreci yeniden başlatılmalı’

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

Orta Doğu Dörtlüsü’nün (Rusya, ABD, Avrupa Birliği, BM) çalışmalarını yeniden başlatmaya hazır olduklarını dile getiren Guterres, Filistin meselesine ilişkin barış sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı.

Guterres, “Mesele taraflarının arasında diyaloğun oluşturulması konusunda yardımcı olmaya hazırız. Gerginliğin azaltılması ve barış sürecinin yeniden başlatılması yönündeki tüm adımları destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lavrov: Orta Doğu Dörtlüsü toplanmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Gazze’de yaşanan son İsrail saldırılarının ardından Orta Doğu Dörtlüsü’nün toplanması gerektiğini savunarak, şöyle konuştu:

“Bugün, bize göre en acil görevin Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve BM’nin oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü’nden oluşan arabulucu ülkelerin bir toplantı gerçekleştirmesi noktasında ortak bir görüşe vardık. Orta Doğu Dörtlüsü’nün koordinatörü Guterres’e böyle bir toplantıyı mümkün olan en kısa süre içerisinde organize edeceğine güveniyoruz.”

AA – MOSKOVA