BM İdlib’de artan gerilim için toplandı

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, İdlib için uluslararası işbirliği ve ciddi bir girişimle çözüm bulunabileceğine inandığını söyledi.

BM’den Lowcock, Aralık ayından bu yana Suriye’de 373 sivilin ve 3 insani yardım çalışanının hayatını kaybettiğini belirtti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu da, Suriye rejiminin 3 Şubat’ta kasıtlı olarak Türk güçlerini hedef aldığını söyleyerek, ”Türkiye birliklerini çekmeyecek ve gözlem noktalarını terk etmeyecek.” dedi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi İdlib’deki gelişmeleri görüşmek için toplandı

BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzey batısında İdlib’de artan gerilimi ve çatışmaları görüşmek üzere toplandı. BMGK’yi video konferans yoluyla bilgilendiren BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, artan hava saldırıları ve çatışmaların çok sayıda kişiyi yerinden ettiğini ve birçok sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

‘Uluslararası işbirliği ile çözüm bulunabilir’

İdlib’de bir felaketin yaşandığını belirten Pedersen, son iki ayda yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiğini ve yarım milyon kişinin yerinden edildiğini kaydetti. Çatışmaların devam etmesinin Türkiye sınırında siviller için ağır sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunan

Pedersen, askeri bir yaklaşımın uluslararası görüş ayrılıklarını daha da derinleştireceğini söyledi. Pedersen BM üyesi iki ülke Suriye ve Türkiye’nin karşı karşıya gelmesinin ise bölge ve ötesinde bir felakete yol açabileceği uyarısında bulundu. Pedersen, ”İdlib için sihirli bir çözüm varmış gibi davranamam ama uluslararası işbirliği ve ciddi bir girişimle çözüm bulunabileceğine inanıyorum.” dedi.

‘Aralık ayından bu yana 373 sivil hayatını kaybetti’

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ise Aralık ayından bu yana Suriye’de 373 sivilin ve 3 insani yardım çalışanının öldüğünü söyledi. Lowcock, İdlib’den kaçan 144 bin sivilin ise Türkiye’nin kontrolündeki Afrin, Azez ve El Bab’a gittiğini kaydetti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi’nde konuşma yaptı. Suriye rejiminin yaklaşık 10 yıldır konseyde görüşüldüğüne ancak hiçbir şeyin değişmediğini ve tehlikenin daha da büyüdüğünü söyledi. Suriye rejiminin 3 Şubat’ta kasıtlı olarak Türk güçlerini hedef aldığını söyleyen Sinirlioğlu, bu saldırıda 7 asker ile bir sivil personelin hayatını kaybettiğini belirtti. Sinirlioğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin meşru müdafaa amaçlı derhal misillemede bulunduğunu ifade etti.

‘Türkiye ek birlikler konuşlandırdı’

Sinirlioğlu, rejimin saldırısı üzerine Türkiye’nin askeri gözlem noktalarını korumak ve gerginliğin tırmanmasını engellemek için idlib’e ek birlikler konuşlandırmak zorunda kaldığını söyledi.

‘Hiçbir saldırı cezasız kalmayacak’

Türkiye’nin siyasi bir çözüme inandığını savunan Sinirlioğlu, Türkiye’nin güvenliğini ve Türk askerlerini hedef alan hiçbir saldırının cezasız kalmacağını, meşru müdafaa haklarını kullanmakta asla tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Sinirlioğlu, bunun bir uyarı olduğunu belirtti.

Sinirlioğlu, Suriye rejimine bu ayın sonuna kadar mevcut pozisyonlarından çekilmesi ve rejim destekçilerine de bu yönde gerekli adımları atması çağrısında bulundu.

‘Türkiye birliklerini çekmeyecek’

Sinirlioğlu, Rus yetkililerle temasları sürdürdüklerini ve bu temaslardan Soçi mutabakatına bağlılığın yenilenmesini ve İdlib’de başlangıçtaki duruma dönülmesini beklediklerini belirtti. Sinirlioğlu, ”Türkiye, birliklerini çekmeyecek ve gözlem noktalarını terk etmeyecek.” dedi

AA – BM