BM: İdlib’de siviller için güvenli bir yer kalmadı

BM yetkilisi Lowcock, İdlib’de binlerce kişinin çatışmalardan kaçmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Ancak İdlib’de hiçbir yer güvenli değil.” dedi.

İdlib – AA

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’nin kuzeybatısında saldırıların devam ettiği İdlib’e ilişkin konuştu.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Lowcock, İdlib’de yaşanan yıkımının boyutunun kat ve kat arttığını belirterek, son 15 günde hava ve kara saldırıları nedeniyle en az 100 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock – AA

‘900 binden fazla kişi çatışmalardan kaçıyor’

Lowcock, bölgede 900 binden fazla kişinin dondurucu hava koşullarında yürüyerek ya da kamyonetlerin arkasında çatışmalardan kaçtığına vurgu yaptı. Lowcock, ”Güvende olacaklarını düşündükleri daha kalabalık yerlere kaçıyorlar ancak İdlib’de hiçbir yer güvenli değil. İdlib’de sivillerin kaçabileceği güvenli bir yer kalmadı.” dedi.

‘Bebekler soğuktan ölüyor’

Yaklaşık 50 bin kişinin ağaçların altında ve açık alanlarda barındığını vurgulayan Lowcock, ”Bebeklerin, küçük çocukların soğuktan öldüğüne dair günlük haberler geliyor. Savaş bölgesinden kaçıp da bebeklerinin soğuktan donarak öldüğünü gören ailelerin acısını bir düşünün.” diye konuştu.