BM: Irak’ta 424 kişi hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – Irak’ta 1 Ekim’den itibaren başlayan protestolarda 424 kişinin hayatını kaybettiğini 9 bine yakın kişinin de yaralandığını duyuran Birleşmiş Milletler (BM), ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden (OHCHR) yapılan açıklamaya göre, BM Irak’a Yardım Misyonu (UNAMI), 5 Kasım-8 Aralık tarihleri arasındaki raporunu açıkladı. AA’nın geçtiği bilgilere göre; 183 kişiyle yapılan görüşmelere dayandırılan rapora göre, söz konusu tarihler arasında Irak’ta 170 kişi öldü, 2 bin 264 kişi yaralandı. Ülkede gösterilerin başladığı 1 Ekim’den bu yana ise toplam 424 kişi yaşamını yitirdi, 8 bin 758 kişi de yaralandı.

Hükümetin, UNAMI ile hastanelerin gösterilerde yaralanan veya ölenlere dair resmi istatistiksel verilerini paylaşmadığı için ölü sayısının çok daha fazla olabileceğine işaret edildi.

Ülkede insan hakları ihlalleri ve istismarlarının devam ettiği hatırlatılırken, güvenlik güçlerinin göstericilere karşı “kanunsuz, uygunsuz ve aşırı güç kullanımının” sürdüğü, tutuklanan kişilere ise kötü muamelede bulunulduğu ve usule ait haklarının ihlal edildiği belirtildi.

Irak’ta 1 Ekim’de başlayan hükümet karşıtı gösteriler başta başkent Bağdat olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde sürüyor. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım’da istifa etmek zorunda kalmıştı.