BM Kayıplar Sözleşmesi hala imzalanmadı

İHD, Gözaltında Kayıplar Haftası vesilesiyle, AKP hükümetine seslendi: Birleşmiş Milletler Kayıplar Sözleşmesini imzala ve uygula.

Arşiv

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kayıplara Karşı Komisyon, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası nedeniyle açıklama yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinde yapılan açıklamayı Komisyon Üyesi Sebla Arcan yaptı. Arcan, “Hakikat ve adalet arayışımız son kayıp bulunana, son fail cezalandırılıncaya kadar devam edecek” dedi.

Erdoğan 2011’de söz verdi ama…

Cumartesi Anneleri’nin 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edildiğini hatırlatan Arcan, “Kendilerine ‘sorununuz kabinemin sorunudur’ denilse de gözaltında kaybetme pratiğine dair yüzleşme ve hesaplaşma iradesi gösterilemedi” diye konuştu.

Sözleşmeyi imzalayın

Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak gözaltında kayıplar haftası vesilesiyle bir kez daha devleti yönetenlere seslenen Arcan, “Devletlere gözaltında kaybetmeleri önlenmesi ve geçmişte yaşanan kaybetmelere dair hakikat ve adalete erişmesinin sağlanması sorumluluğu getiren Birleşmiş Milletler bütün kişilerin zorla kaybedilmeden korunmasına dair sözleşmeyi derhal imzalayın ve uygulayın” dedi.

Arcan, kayıplarından ve kayıplarıyla buluşma mekanı olan Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini belirtti.