BM: Kıbrıs’ta gerginliği kışkırtan adımlardan vazgeçilmeli

Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’ta kapalı olan Maraş’ın Türklerin yönetiminde açılması yönündeki açıklamalarına tepki gösteren BM, gerginliği kışkırtan adımlardan vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ziyarette savaşın yaşandığı 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın Türklerin denetiminde yeniden açılacağını belirtmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Antonio Guterres, Ankara ile Kuzey Kıbrıs’ın kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılması yönündeki planlarından endişe duyduğu açıklandı. Guterres’in sözcüsü Farhan Haq, 1974 harekâtından önce 17 bine yakın Rum’un evlerini terk etmek zorunda kaldığı kapalı Maraş’a yönelik tutumlarının değişmediğini belirterek ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına dikkat çekti.

Tek taraflı adımlar

Guterres’in Türkiye ile Kıbrıslı Rumların kararından derin endişe duyduğunu belirten Haq, “Genel Sekreter tüm taraflara tekrar tekrar, gerginliği kışkırtan ve Kıbrıs meselesine kalıcı bir çözüm bulunması için taraflar arasında süregelen ortak zemin arama çabalarını tehlikeye sokabilecek tek taraflı adımlardan kaçınmaları için çağrısında bulunmuştur” dedi.

Haq, BM’nin Maraş’a yönelik pozisyonunun değişmediğini ve bu tavrın ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla doğrultusunda alındığının altını çizdi.