BM Raportörlerinden insan hakları savunucuları için çağrı

BM Özel Raportörleri ile BM Keyfi Gözaltılar Çalışma Grubu üyeleri, Uluslararası Af Örgütü Türkiye eski Temsilcisi Taner Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davaya dikkat çekerek, baskılara son verme çağrısı yaptı.

Mary Lawlor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuların Durumuna Dair Özel Raportör Mary Lawlor, Temmuz 2017 yılında aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye eski temsilcisinin de bulunduğu 11 insan hakları savunucusunun “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla 15 yıl hapis cezası ile yargılandığı davaya ilişkin açıklama yaptı.

11 ismin insan hakları ile ilgili çalışmalarının “terörizm” ile ilişkilendirildiğini belirten Lawlor, delil olarak Taner Kılıç’ın telefonuna ByLock adlı bir programın indirilmiş olmasını gösterdi.

Lawlor, 3 Temmuz tarihinde görülecek davada olası bir mahkumiyetin Türkiye’de insan hakları savunucularının özgür olmadığı mesajını vereceğini ifade ederek, kararın sadece 11 kişiyi değil çok daha geniş bir kesimi ilgilendirdiğini söyledi.

Lawlor’un çağrısına Terörle Mücadele Esnasında İnsan Haklarının Korunmasına Dair Özel Raportör Fionnuala D. Ní Aoláin, Düşünce ve İfade Özgürlüğünün Korunmasına dair Özel Raportör David Kaye, Keyfi Gözaltılara Dair Çalışma Grubu Başkanı Leigh Toomey, Başkan Yardımcısı Elina Steinerte ile çalışma grubu üyeleri José Guevara Bermúdez, Seong-Phil Hong, Sètondji Adjovi ile Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğüne dair Özel Raportör Clement Nyaletsossi Voule da destek verdi. CENEVRE