BM: Salgın insan hakları krizine dönüştü

BM Genel Sekreteri Guterres, yeni tip koronavirüs salgınının hızla insan hakları krizine dönüştüğü uyarısında bulunarak, ”Tehdidin insan değil, virüs olduğunu unutmayın.” dedi. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı. Ekonomik ve sosyal krize yol açan salgının, hızla insan hakları krizine de dönüştüğü uyarısında bulunan Guterres, ”Tehdidin insan değil, virüs olduğunu unutmayın.” mesajı verdi. 

‘Nefret söylemi arttı’

İnsan haklarının, kriz zamanlarında sonraya bırakılacak bir konu olmadığını belirten Guterres, insanın merkezde olması gerektiğini kaydetti. Guterres, salgın nedeniyle nefret söyleminin arttığına, savunmasız grupların hedef alındığına ve sert güvenlik önlemlerine başvurulduğuna dikkati çekti. 

“Hükümetler şeffaf, duyarlı ve hesap verebilir olmalı”  

Popülizm ve otoriter yönetimlerin de arttığına vurgu yapan Guterres, bazı ülkelerde insan haklarının daha da geriye gittiğine ve salgın bahane gösterilerek baskıcı önlemler alındığına işaret etti.

Guterres, ”Hükümetler her zamankinden daha şeffaf, duyarlı ve hesap verebilir olmalı. Sivil toplum ve basın özgürlüğü kritik öneme sahip.” dedi. Alınan acil durum önlemlerinin yasal, orantılı, ayrım yapmayan, belirli bir amaç ve süre odaklı olması gerektiğini söyleyen Guterres, bu süreçte insan haklarının da korunması çağrısı yaptı. 

AA – BM