BM: Suriye’de 5 milyon çocuk kayıp

BM İnsan Hakları Konseyi’nin açıkladığı raporda, Suriye’de 5 milyon çocuğun kayıp olduğuna dikkat çekildi. Raporda, Suriye’de kız çocuklarının cinsel istismara maruz bırakıldığı, erkek çocukların da rehin alınarak savaşmaya zorlandığı belirtildi.

Suriye – Arşiv- UNICEF

BM İnsan Hakları Konseyi Araştırma Komisyonu, Suriye’deki çocukların durumuyla ilgili hazırladığı raporun sonuçlarını açıkladı. Rapor, Brezilyalı siyaset bilimci Paulo Sergio Pinheiro başkanlığındaki araştırma komisyonu tarafından hazırlandı.

5 bin kişi ile görüşüldü

Eylül 2011’den Ekim 2019’a kadar olan dönemi kapsayan rapor, aralarında mağdurlar, mağdur yakınları, savaşçılar, hayatını kaybedenlerin yakınları, görgü tanıkları, doktorların da bulunduğu 5 bin kişiyle yapılan görüşmeler sonucu hazırlandı.

2 milyon çocuk eğitim alamıyor

Suriye – Arşiv – UNICEF

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Raporda Suriye’deki savaş nedeniyle 2 milyondan fazla çocuğun düzenli bir okul eğitimi alamadığına dikkat çekildi. Raporda, savaşın başlamasından bu yana ülkede binlerce okulun yerle bir olduğu ya da askeri amaçlı kullanıldığı tespit edildi. Komisyon, Suriye hükümeti ve silahlı gruplardan çocukların okula yeniden erişiminin sağlanması için elinden geleni yapması çağrısında bulundu.

Çocukların maruz kaldığı şiddet olayları

Raporda geçen yıllar içinde Suriye’de çocukların okula gitmesine engelleyen şiddet olayları da listelendi. Bunlar arasında çocukların asker olarak kullanılması, küçük kız çocuklarının tecavüze uğraması ve çocukların gözü önünde idam cezalarının infaz edilmesi gibi olaylar sıralandı.

Çocukların özellikle cinsel şiddet mağduru olduklarına dikkat çekine raporda, Beşar Esad rejimine bağlı askeri birliklerin kız ve erkek çocuklarını ailelerini korkutarak ve cezalandırarak istismar ettikleri kaydedildi. Raporda, IŞİD’lilerin de çocuklara tecavüz ettiğine yer verildi.

‘Çocuklar istismar ediliyor, savaşmaya zorlanıyor’

Suriye – Arşiv – UNICEF

Kız çocuklarının cinsel istismara maruz bırakıldığına vurgu yapılan raporda, erkek çocuklarının da rehin alındıkları ya da savaşmaya zorlandıkları kaydedildi. Raporda, erkek çocuklarının ayrıca IŞİD’in elindeki kişileri idam etmeye zorlandıkları belirtildi.
Çocukların acı ve yokluk içinde büyüdüklerinin ifade edildiği raporda, bunun ileride yıkıcı psikolojik sonuçlara sebebiyet vereceğine işaret edildi.

5 milyon çocuk kayıp

5 milyon çocuğun da kayıp olduğunun tespit edildiği raporda, çok sayıda kız ve erkek çocuğun da Suriye’de yerleşim birimlerine ve sivil hedeflere düzenlenen saldırılarda hayatını kaybettiği belirtildi. Raporu hazırlayan uzmanlar, bu konuda net sayılara ulaşamadıklarını vurguladı.