BM’den cezaevlerindeki insan sayısının azaltılması çağrısı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında, ülkelere “Cezaevlerindeki insan sayısını azaltmaları için acil harekete geçme” çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada koronavirüs (Covid-19) salgının dünyada hızla yayıldığını belirtti. Bachelet, Covid-19 pandemisinin kontrol altına alınması kapsamında, hükümetleri cezaevleri ve diğer kapalı alanlardaki kişilerin sağlık ve güvenliğini korumaya davet etti.

‘Salgın bakımevleri, cezaevleri ve göç merkezlerini vurmaya başladı’

Konuyla ilgili twitterdan videolu bir mesaj da paylaşan Bachelet, cezaevindeki kalabalıkların azaltılması gerektiğini vurguladı. Bachelet, salgının bakımevleri ve psikiyatri hastanelerinin yanı sıra cezaevlerini ve (göç) geri gönderme merkezlerini vurmaya başladığına dikkati çekti.

Hükümetlere acil harekete geçme çağrısı

“Pek çok ülkede, tutuklama merkezleri (cezaevleri) aşırı kalabalık, bazı durumlarda tehlikeli bir biçimde.” ifadesini kullanan Bachelet, hükümetlere ve ilgili makamlara “Cezaevlerindeki insan sayısını azaltmaları için acil harekete geçme” çağrısında bulundu. Bachelet, salgının önüne geçme adına kapalı kurumlara ziyaretlerin kısıtlanabileceğini ancak bu tür önlemlerin şeffaf şekilde uygulanması gerektiğini ifade etti.

Dış dünya ile temasın aniden kesilmesinin yaratacağı zorluk ve potansiyel tehlikeli durumlara işaret eden Bachelet, bazı ülkelerdeki video-konferans görüşmeleri, aile üyeleriyle süresi uzatılmış telefon görüşmeleri ve a-mail haberleşmesine izin vermek gibi alternatif önlemleri gündeme getirdi.

AA – CENEVRE