BM’den Covid-19’a karşı yoksul ülkeler için yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Covid-19 salgınının, en yoksul ülkelerde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşmasının beklendiğini bildirerek, 6,7 milyar dolar yardım çağrısında bulundu. 

BM, Genel Sekreter Antonio Guterres’in Covid-19 salgınıyla mücadele için mart ayında açıkladığı 2 milyar dolarlık küresel yardım planını genişletti. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, salgının dünyanın en yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

En büyük yıkımın ve istikrarsızlığın da yine bu ülkelerde hissedileceğine dikkati çeken Lowcock, bu ülkelerde bir an önce önlem alınmazsa salgının çatışma, yoksulluk ve kıtlığa neden olacağı uyarısında bulundu. Lowcock, salgının savunmasız ve kırılgan ülkelerde yayılmasının engellenmesi için 6,7 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

BM yardım programlarına salgınla mücadele döneminde Benin, Cibuti, Liberya, Mozambik, Pakistan, Filipinler, Sierra Leone, Togo ve Zimbabve olmak üzere 9 yeni ülke daha eklendi. 

AA – BM