BM’den koronavirüse karşı küresel dayanışma kararı

Koronavirüse (Covid-19) karşı küresel dayanışma kararı BM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kararda, salgınla mücadelede her türlü ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı çıkılması da yer aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı küresel dayanışma ve uluslararası iş birliğinin artırılması çağrısı yapan kararı, oy birliğiyle kabul etti. Oy birliği ile kabul edilen karar, Norveç, İsviçre, Singapur, Endonezya, Lihtenştayn ve Gana tarafından hazırlandı. Karara 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda 188 ülke sponsor oldu.

Salgına karşı ilk BM kararı

Söz konusu karar, koronavirüs salgınına ilişkin alınan ilk BM kararı olma özelliği taşıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle toplanamayan Genel Kurul’da, oylama da yeni kurallar çerçevesinde yapıldı. Tasarı sunulduktan sonra perşembe yerel saat ile 18.00’e kadar ülkelere itiraz etme hakkı tanındı. Tanınan sürenin dolmasının ardından hiçbir itiraz olmaması üzerine, karar oy birliğiyle kabul edildi ve yürürlüğe girdi.

Yoksul ülkelere yardım edilmesi vurgusu

Koronavirüsün toplumlar üzerindeki yıkıcı etkisine ve ekonomi, küresel seyahat ve ticareti ciddi bir şekilde aksatmasına dikkat çekilen kararda, yoksul ve salgından en fazla etkilenen ülkelere yardım edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Irkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı çıkılması çağrısı

Salgına karşı küresel dayanışma ve uluslararası iş birliğinin artırılması çağrısı yapılan kararda ayrıca koranavirüsle mücadelede her türlü ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı çıkılması ve insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

Rusya’nın sunduğu tasarı kabul edilmedi

Öte yandan Rusya’nın BM Genel Kurulu’na sunduğu koronavirüs salgınının neden olduğu zorluklar karşısında ticaret savaşlarına son verilmesi ve BM Güvenlik Konseyi onayı olmadan ülkelerin tek taraflı yaptırım kararı almaması çağrısının yapıldığı tasarısı ise kabul edilmedi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; karara ABD, Avrupa Birliği ve Ukrayna itiraz etti.

BM Genel Kurulu’nda salgın yüzünden oylama yapılamadığı için tasarılar yeni belirlenen kurallara göre ancak oy birliğiyle kabul edilebiliyor.

AA – BM