BM’den Libya’daki tüm yabancı güçlerin geri çekilmesi çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, Libya’daki tüm yabancı güçler ve paralı savaşçıların ülkeden çekilmesi çağrısında bulunarak, “Libyalıları rahat bırakın çünkü Libyalılar yalnız bırakıldıklarında sorunlarını çözebileceklerini kanıtladılar.” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Fotoğraf: Arşiv/AA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Libya’daki gelişmeleri değerlendirdi. Libya’da ateşkesin sürdüğünü belirten Guterres, Libyalıların ülkedeki iç savaşa son vermek için üzerlerine düşeni yaptığını ve olağanüstü çaba gösterdiğini söyledi.

‘Libyalıları rahat bırakın’

Libya’daki krize dahil diğer tarafların da üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Guterres, şunları kaydetti:

”Libya’daki tüm yabancı güçler ve yabancı paralı savaşçılar ülkeden çekilmeli, ilk olarak Bingazi ve Trablus’a çekilip sonra ülkeden ayrılmalı. Libyalıları rahat bırakın çünkü Libyalılar, yalnız bırakıldıklarında sorunlarını çözebileceklerini kanıtladılar.”

‘Libya iş savaşa son vermek için istekli ancak dış müdahale devam ediyor’

BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Temsilcisi Stephanie Williams da Libyalıların iç savaşa son vermek ve yeni bir sayfa açma konusunda istekli olduğunu ancak ülkeye dış müdahalenin bariz şekilde devam ettiğini söylemişti. 

Williams, Ekim 2020’de varılan ateşkes anlaşmasında yabancı paralı savaşçıların ülkeden ayrılması için verilen 90 günlük sürenin 23 Ocak’ta dolduğunu belirtmişti. 

AA – BM