BM’den Yemen’deki sivil ve mülteciler için acil yardım çağrısı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BM MYK), Yemen’de 1 milyon yerinden edilmiş sivil ve mültecinin barınak, gıda ve ilaç gibi kritik ihtiyaçlarını kaybetme riski altında olduğu uyarısı yaparak, uluslararası topluma acil yardım çağrısında bulundu.

Afrikalı mültecilerin Yemen’e göçünden -Arşiv – AA

BM MYK Sözcülerinden Shabia Mantoo, BM Cenevre Ofisi’nde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuştu. Mantoo, Yemen’de “dünyanın en büyük insani krizinin” yaşandığını vurguladı. Yemen’de 2015’te patlak veren iç savaşın halkın yüzde 80’ninden fazlasını “bir şekilde” insani yardıma muhtaç bıraktığını aktaran Mantoo, “(Fon) açığı, yaklaşık 1 milyon yerinden edilmiş Yemenli ve mülteci için yapılan kritik insani yardımları tehdit ediyor.” dedi.

‘5 yılda 3,6 milyon sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı’

Yemen’de 5 yılda yaklaşık 3,6 milyon sivilin evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Mantoo, bunların 655 bini ile 281 bin mülteci ve sığınmacının acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi. Mantoo, şunları kaydetti:

“Yemen’de korunmasız haldeki yaklaşık bir milyon yerinden edilmiş sivil ve mülteci barınaklarını, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için hayati nakit yardımlarını ve daha fazlasını kaybetme riskiyle karşı karşıya.”

‘Uluslararası topluma çağrı’

BM MYK olarak acil 89,4 milyon dolar yardım çağrısında bulunduklarını aktaran Mantoo, BM MYK’nin Yemen’de 2020 yılı için talep ettiği fonun sadece yüzde 28’nin karşılandığını belirtti. Mantoo, uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Yemen’de siyasi istikrarsızlık uzun süredir devam ediyor. İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

AA – CENEVRE