Boğaziçi hocaları eski Rektör Ergüder’i sahiplendi

Boğaziçi Üniversitesi hocaları bugün de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “üniversiteyi karıştırıyor” diye suçladığı eski Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’le ilgili açıklama yaptı.

Her gün nöbet eylemi tutan üniversite hocaları adına yapılan ortak açıklamada Prof. Dr. Üstün Ergüder’in, 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin demokratik bir yönetime geçişinde çok önemli rol oynamış bir hoca olduğunu kaydedildi. İdareci olarak üniversiteye yön verdiğini, bölüm başkanlığı, dekanlık ve iki dönem rektörlük yaptığı kaydedilen açıklamada, Ergüder’in çoğulcu değerleri her zaman savunduğu belirtildi. 

Melih Bulu’nun atandığı rektörlük binasına arkasını dönen hocalar, ortak açıklamada şu mesajı verdi:

“Türkiye’deki yüksek öğretimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmaları ve reform önerileri ile tanınan böylesine yetkin bir bilim insanının, son dönemde üniversitemizin özerkliğine zarar veren süreçlere dair yaptığı değerlendirmeleri ve fikirleri, yalnızca bizler ve ülkemizin yüksek öğretim camiası için değil, çocuklarına en iyi üniversite eğitimini vermek isteyen her kesimden halkımız için de son derece önemlidir.

Boğaziçi Üniversitesi hocaları eski Rektör Prof. Dr. Üstün Ergüder’e arka çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri olarak, kurumumuzun değerleri doğrultusunda, tüm kararlarımızı tepeden inme, hiyerarşik ilişkiler üzerinden değil, tartışarak ve diyalog içinde aldığımızı ve fikirlerin, belli bir sorumluluk bilincinde, özgürce açıklanmasının önemine inandığımızı bir kez daha ifade etmek isteriz. Zira, üniversitemizi ulusal ve uluslararası düzeylerde saygın kılan, kurumsal olarak savunduğumuz bu evrensel değerlerdir. 

Dünya çapında başarılara imza atan binlerce öğrencimizin yetiştirilmesine katkıda bulunan öğretim üyelerimizin çeşitli vesilelerle itibarsızlaştırılmaya çalışılmasını, kurumumuz ve ülkemiz adına esefle karşılıyoruz.”