Boğaziçi kampüsüne giren polis yine gözaltı yaptı: Toplam 159 kişi gözaltında

Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne giren polis, Rektörlük önünde nöbet eylemi yapan öğrencilerden 51 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Valilik toplam 159 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Öğrencilerin kampüsten yaptığı canlı yayınların bir kısmını sonlandıran polis, oturma eylemi yapan öğrencilere müdahale ederek gözaltı yaptı.

Atanmış rektör Melih Bulu’yu protesto etmek için bu akşam saat 17.00’de Boğaziçi Üniversitesi’nde yüzlerce öğrenci kampüs içinde ve çevresinde toplandı. Ancak polis henüz toplanmaya başlayan öğrencileri bile “toplu yürümeyin”, “etrafınıza bakmayın, yere bakın” diyerek taciz etti. Üniversiteye girmek isteyen öğrencilerden 108 kişi gözaltına alındı.

Rektörlük önünde nöbet eylemi

Arkadaşlarının gözaltına alınması üzerine kampüs içindeki öğrenciler Rektörlük binasının çevresinde toplanarak gözaltına alınanların serbest bırakılması ve Melih Bulu’nun bu olanların açıklamasını yapması talepleriyle eylemlerini sürdürdüler. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, sabaha kadar yerlerini terk etmeyeceklerini açıkladılar.

Polis müdahalesi ve gözaltılar

Ancak saat 21.30 sıralarında kampüse 300 dolayında polisin, gözaltı arabalarının ve bir ambulansın girdiği görüldü. Ardından da Rektörlük çevresindeki öğrencilere polis müdahalesi başladı. Çok sayıda öğrencinin darp edilerek gözaltına alındığını gösteren videolar sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

Gün içinde üniversitenin özel güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği çadırların bulunduğu alana 21.30’da giren polis, “Saat 21.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağı başlamıştır” anonsu yaptı.

Ardından öğrencilerin kampüsten yaptığı canlı yayınların bir kısmını sonlandıran polis, oturma eylemi yapan öğrencilere müdahale etti. Öğrenciler polis tarafından kapılara doğru çıkarılırken, sosyal medya platformlarına canlı yayın yapanlar başta olmak üzere bazı öğrenciler gözaltına alındı.

Boğaziçi Dayanışması’ndan açıklama: #Aşağıbakmayacağız

Atanmış rektöre karşı yürütülen direnişin sesi olan Boğaziçi Dayanışması adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamalarda 28 öğrencinin darp edilerek gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanların ters kelepçe yapılarak uzun süre polis otobüsünde tutulduğu bilgisi verildi.

Ayrıca polisin müdahalesi sırasında bir kişinin çenesinin kırıldığı, bir kişinin de başına aldığı cop darbeleri sebebiyle beyin cerrahisine sevk edildiği belirtildi.

Slogan yasağına ‘şşş’ tepkisi

Güney Meydan’daki öğrencilerden alınan bilgiye göre öğrenciler polislerin, “slogan atarsanız hepinizi gözaltına alırız” sözleri üzerine ironik bir şekilde çıkardıkları “şşş” sesleriyle kapıya doğru yürüdü.

Üniversiteden ayrılan öğrenciler mahallelerde ara sokaklarda alkış ve sloganlar eşliğinde eylemlerini sürdürdü.

Gözaltına alınan öğrencilerin Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Polis müdahalesine mahalleden ve sosyal medyadan tepkiler

Boğaziçi Üniversitesinin bulunduğu Rumeli Hisarüstü Mahallesinde oturan vatandaşlar ise cam ve pencerelerden “kayyum rektör istemiyoruz” diyerek tencere tava çalmaya başladı.

Polisin, Boğaziçi Üniversitesi önüne yürüyen öğrencilere “Aşağı bak, toplu gezmek yok!” diyerek müdahale etmesine sosyal medyada tepki gösterildi. Birçok kullanıcı, #AşağıBakmayacağız etiketiyle paylaşımlar yaptı.

Valilik: Toplam 159 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesindeki gösterilerde toplam 159 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

İstanbul Valiliğinden, Boğaziçi Üniversitesindeki gösterilere ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen 108, Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerden vazgeçmeyen göstericilerden 51 olmak üzere toplam 159 şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili adli soruşturma başlatılmıştır.”

MA / AA / Yeni1Mecra