Boğaziçi Üniversitesinde nöbet eylemi başladı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı tüm engellemelere rağmen nöbet eylemi başlattı. 

Kurdukları “Boğaziçi sandığında” oy kullanan öğrenciler, rektörlerin seçimle belirlenmesi mesajını verdi.

Öğrenciler kurdukları ‘demokrasi sandığı’ ile oy kullandı Fotoğraf: Boğaziçi Dayanışma

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto etmek amacıyla eylemlerini sürdürüyor. Öğrencilerin başlatacağı nöbet eylemi öncesi üniversitenin Güney Kapısı önünde yapmak istediği basın açıklaması İstanbul Valiliği’nin Sarıyer ve Beşiktaş’ta yapılacak eylem ve etkinlikler için bir aylık eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek engellendi.

Polis ve öğrenciler arasında gerginlik yaşandı

Polisler ve öğrenciler arasında gerginlik yaşandı Fotoğraf: MA

Açıklama öncesinde Güney Kapısı önünde toplanan öğrenciler ile polisler arasında gergin anlar yaşandı. Binlerce öğrenci ve akademisyen açıklamayı Güney Meydan’ında yaptı. Gazetecilerin kampüse gidip, yaşananları takip etmelerine izin verilmedi. 

‘Kayyımcı zihniyete karşı direnişimizi yükseltiyoruz’

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri adına açıklama yapan Hüseyin Arif, gözaltı, baskılara karşı birlikle, dayanışmayla daha güçlü çıktıklarını söyledi. Arif, “Özgürlüklerine kavuşan arkadaşlarımızı selamlıyoruz, gözaltında olan arkadaşlarımızla da dayanışmamız sürecek. Üniversitemize atanan kayyıma, kayyımcı zihniyete ve arkadaşlarımıza uygulanan işkenceye karşı direnişimizi yükseltiyoruz” diye konuştu. 

 ‘Arkadaşlarımızın bir kısmı hala serbest bırakılmadı’

Boğaziçi Üniversitesi’nde çok sayıda polis konumlandırıldı Fotoğraf: MA

Herkesin bildiği gibi kayyım rektör Melih Bulu ve diğer kayyımların hala geri adım atmadığını söyleyen Arif, şunları ifade etti:

“Öğrencilerin, belediye, üniversite ve STÖ’lere kayyım atamak isteyenleri ne kadar korkuttuğu ortada. Geçtiğimiz Çarşamba günü, sırf öğrenciler haklı taleplerini yükseltmesin diye kampüslerimiz polis ablukasına alındı, öğrenci dayanışmamız altı boş ithamlarla bölünmeye çalışıldı. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın bir kısmı hala serbest bırakılmadı. Ama biz yıkılmadık, usanmadık, bir arada durmaya devam ediyoruz. Tüm üniversiteler, öğrenciler, akademisyenler ve emekçilerle direnişimiz sürüyor, kazanana kadar da devam edecek.”

‘Üniversiteler özgürleşene kadar dayanışmamız devam edecek’

Bulu istifa edene kadar direnişten vazgeçmeyeceklerini dile getiren Arif, “Tüm öğrenci arkadaşlarımızı kendi kampüslerinde aynı direnişi örgütlemeye davet ediyoruz.” dedi. Kayyımların istifasıyla demokratik taleplerinin tamamlanmış olmayacağına vurgu yapan Arif, “Üniversiteler özgürleşene dek, demokratik rektör seçimleri uygulamaya konana dek tüm öğrencilerle dayanışmamız alanlarda ve kampüslerde devam edecek. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.” dedi.

Kayyım atanan rektörlerin istifası talep edildi

Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek. Yaşasın öğrenci dayanışması” diyen öğrenciler, şu taleplerde bulundu:

“Gözaltılar derhal serbest bırakılsın. Kayyım olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin. Tüm üniversitelerde rektörlük için üniversite bileşenlerinin rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.”

‘Boğaziçi Sandığı’ kuruldu

Açıklamanın ardından öğrenciler ve akademisyenler, “Boğaziçi Üniversitesi rektörü demokratik bir seçimle belirlenmelidir” yazılı “evet” ve “hayır” seçeneklerinin olduğu oy pusulalarıyla “Boğaziçi Sandığı”na oy pusularını attı.

Rektörlerin seçimle belirlenmesi mesajı

Öğrenciler uzun sıralarda oy kullanmak için bekledi. Temsili olarak kullanılan oylamada, rektörlerin seçimle belirlenmesi mesajı verildi.

Yapılan oylamanın ardından öğrenciler kampüs içiresinde kesintisiz nöbet eylemine başladı.

MA – İSTANBUL