Boğaziçi’den İnci’ye karşı çağrı

Boğaziçi Dayanışması, Melih Bulu’nun ardından rektör olarak kayyım vekili ve yardımcısı Naci İnci’nin atanması protesto etmek üzere üniversitenin tüm bileşenlerini Rektörlük önüne davet etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun ardından üniversiteye rektör olarak kayyım vekili ve yardımcısı Naci İnci’nin atanması üzerine Boğaziçi Dayanışması, yaptığı açıklama ile üniversitenin tüm bileşenlerine çağrıda bulundu.

Boğaziçi Dayanışması’nın sanal medya hesabından yapılan açıklamada, “Boğaziçi Dayanışması olarak tüm bileşenlere çağrımızdır. Kayyum Melih Bulu yerine 12’inci Cumhurbaşkanı tarafından atanan yeni piyon Naci İnci’ye karşı tüm bileşenlerin ortak mücadelesini örmek için saat 13.00da Rektörlük önüne bekliyoruz!” denildi.

Erdoğan tarafından 2 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasından bu yana öğrenci ve akademisyenlerin itirazları dinmedi. Kayyım olarak atanmasından sonra başlayan protestolara, ‘Eylemler 6 ayda biter’ diye cevap veren Bulu’nun dediği gerçekleşmedi ve 15 Temmuz 2021’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevinden alındı.

Bulu’nun görevden alınmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde görevli akademisyenler destekledikleri rektör adaylarını seçimle belirledi.

Yüzde 95’i istemedi

Akademisyenler arasında yapılan oylamaya akademisyenlerin yüzde 82’si katıldı. Yapılan oylamada 17 rektör adayına destek çıktı. Oylamadan Bulu’nun yardımcıları Prof. Dr. Naci İnci’ye yüzde 95, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’na ise yüzde 93 karşı oy çıktı.

Akademisyenlerin bütün çağrılarına ve protestolarına karşı 20 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir kararla Boğaziçi Üniversitesi’ne Bulu’nun yardımcısı ve vekili Naci İnci’yi rektör olarak atadı.