Boğaziçili 4 öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi’nde polis, üniversiteden evlerine dönen 4 öğrenciyi okuldan çıkarken gözaltına aldı. 

Boğaziçi Üniversitesi Dayanışması: “Biz baş eğmedikçe onlar daha da hınçlanıyor, biz uzlaşmayacağız, onlar geri adım atacak!” (Fotoğraf: Boğaziçi Dayanışması / Twitter)

Öğrencilerin aktardığına göre, Boğaziçi Üniversitesi’nde polis, üniversiteden evlerine dönen Senanur Baş, Hazal Kolancalı, Doğu Demirtaş ve ismi paylaşılmayan bir öğrenciyi gözaltına aldı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin AKP’li Melih Bulu protestolarını duyurdukları Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, gözaltına alınan arkadaşlarının yanlarına ulaşmaya çalışan öğrenciler  de darp edildi. 

Öğrencilerin gözaltına alınma sebeplerinin ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesi”ne ilişkin başlattığı soruşturma olduğu iddia edildi.

Boğaziçi Dayanışması’ndan açıklama

Dört öğrencinin gözaltına alınmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Dayanışması’nın Twitter hesabından bir açıklama yapılarak “Biz baş eğmedikçe onlar daha da hınçlanıyor, biz uzlaşmayacağız, onlar geri adım atacak!” dendi. Açıklama şöyle:

“Mevcut rejimin, güncel politik çıkarları doğrultusunda direnişimizi karalama, mücadelemizdeki birliği bozma çabaları egemen olduğu her alanda sürüyor. Biz baş eğmedikçe onlar daha da hınçlanıyor, biz uzlaşmayacağız, onlar geri adım atacak! KAYYUMSUZ BOĞAZİÇİ! #BoğaziçiSusmayacak

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını resim sergisi ile protesto etmişti.  Öğrencilerin yaptığı sergi, Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü (BİSAK) tarafından hedef gösterilmişti. BİSAK’ın hedef göstermesi sonucu Boğaziçi öğrencilerinin yaptığı resim sergisine  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

MA / Yeni1Mecra