Boğaziçili akademisyenlerden Danıştay’a başvuru

Boğaziçili akademisyenler, üniversitede hukuk ve iletişim fakültelerinin kurulması hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nin iptali için Danıştay’a başvurdu.

Boğaziçili akademisyenler, konuya ilişkin yaptıkları yazılı açıklamada, 22 Mart’ta Danıştay’a başvurarak, 6 Şubat’ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile hukuk ve iletişim fakültelerinin kurulması kararının iptal edilmesini talep etti.

Boğaziçi Üniversitesine iki yeni fakültenin kurulmasını hukukla çelişen bir adım olarak değerlendiren akademisyenler, kurulan fakültelere de üniversite iradesi dışında atamalar yapıldığına işaret etti. Akademisyenler, açıklamada şunları kaydetti:

“Tepeden inme fakülte açma kararı almak, atamalar gerçekleştirmek anayasal ilkeler ve kurallarla bağdaşmamaktadır. Yükseköğretim Kanunu’na, hukuka açıkça aykırıdır ve kamu yararı gözetmekten uzaktır. Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan atama yetkisi kısa ve uzun vadede telafisi güç, hatta imkânsız zararlarla karşı karşıya kalınmasına neden olacaktır. Bu nedenle 22 Mart 2021 tarihinde yaptığımız ikinci başvuruda, yürütmeyi durdurma talebinde de bulunulmuştur.”

Kaynak: MA