Bogaziçi’nde gözaltı sayısı 100’e yükseldi: ‘Üniversiteden ayrılmıyoruz’

Gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin sayısı 100’e yükselirken, çok sayıda üniversiteden desteğe gelen öğrenciler, üniversiteden ayrılmayacaklarını söyledi.

Etiler Metrosu ve Güney kapısından giriş yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale ederek, 100’e yakın öğrenciyi gözaltına aldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin AKP’li Melih Bulu’nun Kayyım rektör atanmasına karşı protestoları sürüyor. LGBTİ+ öğrencilerin tutuklanmasına tepki gösteren öğrenciler üniversite rektörlük binası önünde toplandı. Etiler Metrosu ve Güney kapısından giriş yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale ederek, 100’e yakın öğrenciyi gözaltına aldı. Polis o esnada slogan atmadığı halde öğrencilere, “Aşağıya bak, toplu gezmek yok” diyerek saldırdı. 

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dilşad Cambaz Kaya, Züleyha Gülüm, Murat Çepni, Dilan Dirayet Taşdemir, Serpil Kemalbay, Hüda Kaya ve birçok üniversiteden öğrenci gözaltılara karşı üniversiteye geldi.

HDP’li vekillere engel

Üniversiteye girmek isteyen vekiller polis tarafından engellendi. Vekiller, girişlerine izin verilmemesinin yasal suç olduğunu ifade ederek, üniversite içinde eylem yapan öğrencilerin yanına gitmek istedi. Bunun üzerine yetkinin kendilerinde değil özel güvenlik birimlerinde olduğunu ifade eden polisler daha sonra rektörün bir talimatı olmadığı gerekçesiyle izin vermedi. “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganları atan öğrenciler darp edilerek, gözaltına alınırken basın mensuplarının görüntü almaları engellenerek, alandan dışarıya çıkarılmak istendi.

‘Kayyım zihniyeti her yerde’

Bir süre bekleyişin ardından HDP’li heyet adına açıklama yapan Dilşad Cambaz Kaya, ögrencilere destek olmak için üniversitede olduklarını söyleyerek, “İçeriye girip öğrenciler ile bağ kuramadık. Hem milletvekiline, hem öğrenciye hem de basına barikat kuruldu. Kayyım zihniyeti her yerde devam ediyor” dedi.

Öğrenciler rektörlük binası alanından ayrılmayacaklarını ifade ederken, bekleyişleri ise sürüyor. 

MA