Boğaziçi’nde tutuklu 6 öğrenci için 6 gün boykot kararı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kayyım rektör protestolarında tutuklanan 6 arkadaşları için 6 gün boyunca dersleri boykot edecek.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri hapisteki 6 arkadaşları için boykot kararı aldı…

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan tarafından okullarına rektör olarak atanan kayyım Melih Bulu’ya karşı başlayan protestolarda tutuklanan 6 arkadaşları için eylem kararı aldı. “Arkadaşlarımız yoksa biz de yokuz” diyen öğrenciler, bahar dönemine başlarken öğrenciler olarak 6 tutuklu arkadaşları için 6 gün boykota gidiyor.

Öğrenciler Güney Kampus Meydanı’nda ise 29 Mart’a kadar sürecek “Direniş festivali” düzenleyecek.

Kayyımın nefret saldırıları

“Boğaziçi boykotta: Direniş Festivali” başlığıyla yayımlanan açıklamada, öğrencilerin 2,5 aydır aralıksız bir şekilde direnişte olduklarına dikkat çekildi. Açıklamada, “Kayyum Rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan direnişimize yönelik sindirme politikaları gözaltılarla, tutuklamalarla, hukuka aykırı ev hapsi uygulamalarıyla, disiplin soruşturmalarıyla, kulüplerimizin kapatılmasıyla, üniversite kapısına kelepçe vurulmasıyla, medya üzerinden hedef göstermeyle, polis ablukasıyla ve özel güvenlik şiddetiyle devam ediyor; farklı iktidar odaklarının nefret saldırılarına maruz kalıyoruz” denildi.

AKP nefes aldırmıyor

6 üniversite öğrencisinin hala cezaevinde olmasına tepki gösterilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu absürt durumun normalleşmesine göz yummayacağız. Demokratik değerleri yok sayan, kendisinden olmayana nefes aldırmak istemeyen iktidara karşı özgür, özerk, demokratik ve toplumcu üniversite mücadelemiz Türkiye’den ve dünyadan yükselen desteklerle büyümeye devam ediyor. Bu dayanışmayla, 17 Mart’ta tutuklu iki arkadaşımız yeniden özgürlüklerine kavuştular fakat diğer 6 arkadaşımız hâlâ tutsak. Üstüne üstlük 11 yıla kadar hapis istemi ile yargılanacaklarını öğrendik. Bu absürt durumun normalleşmesine göz yummayacağız. Bahar dönemine başlarken Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak “’Arkadaşlarımız yoksa biz de yokuz’ diyoruz: 6 tutuklu arkadaşımız için 6 gün boykota gidiyoruz!”

‘Nasıl bir üniversite?’

Açıklamada, 6 gün boyunca Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüsü Meydanı’nda yapılacak ‘Direniş Festivali’nde, “Nasıl bir üniversite” sorusuna yanıt aranacağı belirtildi. İktidarın sadece öğrencilerin eğitim haklarına değil, kendisine biat etmeyen herkesin yaşam hakkına saldırdığı belirtilen açıklamada, 22-29 Mart tarihleri arasında Güney Meydan’da gerçekleşecek festivalin özgür, özerk, demokratik ve toplumcu üniversitelere doğru bir yol çizeceği taleplerini içereceğine dikkat çekildi.

MA / İSTANBUL