Boğaziçi’ndeki ‘Kabe fotoğrafı’ iddianamesi: 7 öğrenciye 1-3 yıl hapis isteniyor

Boğaziçi Üniversitesi bahçesindeki sergide “Kabe fotoğrafının yere serildiği” iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda 2’si tutuklu 7 öğrenci hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istendi.

Öğrenciler suçlamaları reddetti.

Boğaziçi Üniversitesi bahçesinde kayyım rektör Melih Bulu’yu protesto etmek amacıyla açılan sergide “Kabe fotoğrafının yere serildiği” iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. Bu sergi üzerinden öğrencilerin hedef gösterilmesi üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından resen başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişiden Doğu D. ile Selahattin C.U. adlı öğrenciler 30 Ocak’ta çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianame ile 2’si tutuklu 7 öğrenci hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1’er yıldan 3’er yıla kadar hapis istendi.

‘Şahmeran tasviri’

Olayla ilgili savcılıkça resen soruşturma başlatıldığı hatırlatılan iddianamede, olay gününe ait görüntülere göre şüphelilerden Doğu D. ve Selahattin C.U.’nun Boğaziçi Üniversitesi kampus alanı içerisindeki sergi alanındaki bir panoya 29 Ocak 2021 tarihinde saat 12.45 sıralarında Kabe fotoğrafı üzerine Şahmeran tasviri ve dört bir yanında LGBTİ+ amblemi bulunan resmi astıkları belirtildi.

Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından tutulan tutanağa göre; resmin asılması üzerine şüphelilerin resmin dini simgeleri aşağılayıcı nitelikte olduğu yönünde uyarıldıkları, ancak şüpheliler Hazar K. ve Sena N.B.’nin bahse konu panonun kendi sorumluluklarında olduğunu, bir sorun olması halinde kendilerinin ilgileneceklerini beyan ettikleri ifade edildi.

Grup içinde bazı öğrencilerin dini değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle resmin kaldırılması gerektiğini belirttikleri, ancak şüpheliler Hazar K. ve Sena N.B.’nin resmi kaldırmayacaklarını söyledikleri iddianamede yer aldı.  Daha sonra şüpheliler Can B., Eda K. ve Rümeysa Ö.’nün Boğaziçi Rektörlüğü’ne hitaben “Şahmeran figürü bulunan resim kaybolmuştur. Saat 17.00 itibariyle gerekli araştırmaların yapılmasını istiyoruz” şeklinde dilekçe düzenleyerek imzaladıkları kaydedildi.

Öğrenciler suçlamaları reddetti

İddianamede ifadelerine yer verilen İTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencisi olan şüpheli Selahattin C.U. ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi şüpheli Doğu D., söz konusu resmi asmadıklarını, yine Boğaziçili olan diğer şüpheliler de sergide düzenleyici olmadıklarını belirterek suçlamaları reddetti.

Şüphelilerin sergide katılımcı veya düzenleyici olarak görev aldıkları anlatılan iddianamede, “eser” diye nitelendirdikleri suça konu resmin kim tarafından hazırlandığını ve asıldığını bilmediklerine dair savunmaların suçtan kurtulmaya yönelik ve hayatın olağan akışına aykırı olduğu vurgulandı.

‘Kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike ortaya çıktı’

İddianamede, suça konu resimde kullanılan arka plan resminde Müslümanlar tarafından yeryüzündeki en kutsal mekan sayılan Kabe’nin bulunduğu, Kabe’nin bulunduğu kısmın üzerini tamamen örtecek şekilde Şahmeran olarak bilinen mitolojik yaratık/Tanrıça resminin yapıştırıldığı, resmin dört köşesine de LGBTİ+ olarak anılan lezbiyen, gey, biseksüel, transgender ve interseksüel topluluğu temsil eden amblemlerinin yapıştırıldığı ve resmin bu haliyle bir süre yere koyularak sergilendiği vurgulandı.  Resmin altına asılan yazıya yer verilen iddianamede, “metnin de suça konu eylemin kin ve nefrete tahrik amacını destekler ve şüphelilerin kastını yoğunlaştırır mahiyette olduğu, kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı, olayın kamuoyunda ciddi tepki çektiğinin müşahade edildiği, eylemin soyut bir saygısızlık ve reddin ötesinde bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tavırları pekiştirmeye elverişli olduğu” şeklinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacaklar

Haklarında hazırlanan iddianame ile tutuklu şüpheliler Doğu D. ve Selahattin C.U ile diğer şüpheliler Eda K., Hazar K., Mahmutcan B., Sena N. B., Rümeysa Ö’nün “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1’er yıldan 3 ‘er yıla kadar hapisleri talep edildi. İddianame kabul edilirse şüpheliler önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Kitapla ilgili soruşturma ayrı

İddianamede, üniversite içinde ve LGBTİ+ çalışma kulübü içerisinde yapılan aramada el konulan bir yayınevine ait, PKK bayrağı simgeli kapağı bulunan bir kitapla ilgili ayrıca soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

MA