Bolivya’da darbe karşıtı eylemler: Genel grev çağrısı yapıldı

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales

Latin Amerika ülkesi Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’in darbe ile istifa ettirilmesi ve ardından Meksika’ya iltica etmesi ardından darbe karşıtı eylemler devam ediyor. Bolivya sokaklarındaki eylemlerde hayatını kaybedenler olurken, işçiler genel grev çağrısı yaptı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Pazar günkü istifa ettirilmesinden sonra kendisine siyasi sığınma hakkı tanıyan Meksika hükümetinin tahsis ettiği özel uçakla ülkenin başkenti Mexico City’e iniş yaptı.

Uçaktan inmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Evo Morales, “Meksika’nın bana iltica hakkı tanıması hayatımı kurtardı. Hayatta olduğum sürece siyasetin içinde kalmaya devam edeceğim” dedi.

Meksika’nın başkenti Mexico City’de ülkenin Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard tarafından karşılanan Morales, Meksika hükümetine teşekkür ederek, “Meksika hükümetine bana bu hakkı tanıdığı için teşekkür ediyorum. Ülkemden ayrı kaldığım için üzgünüm ancak daha güçlü bir şekilde Bolivya’ya döneceğim” dedi.

Bolivya’da eylemler sürüyor

Sendika.org’da yer alan habere göre, Morales’in ülkeyi terk etmek zorunda kalmasının ardından La Paz kentinin El Alto mahallesinde darbe destekçilerinin saldırılarında en az 3 kişi hayatını kaybetti. Mahallede yaşayanlar bunun üzerine düzenlenen protesto yürüyüşlerinde yerli halkların sembolü Wiphala bayrağına saygı gösterilmesi talebinde bulunuyor.

Bolivya’da darbe destekçilerinin düzenlediği yürüyüşlerde Wiphala’ları ateşe veriyor, polisler armalarında bulunan Wiphala’ları söküyor. Sokak gösterilerinde bulunan polisler ellerinde İsa figürleri taşıyorlar.

Genel grev çağrısı yapıldı

Bolivya’nın en büyük işçi ve köylü federasyonu Bolivya İşçi Merkezi (COB) anayasal düzene dönülmesi için 24 saat süre tanıyarak aksi halde süresiz genel greve çıkacaklarını duyurdu

Öte yandan Morales’in Meksika’ya geçmeden önce saklandığı yer olan Cochabamba’ya giden bir grup polisin Morales destekçilerini ölümle tehdit ettiği belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)