Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti

ABD’de ‘Halkbank davası’ sebebiyle 28 ay hapis yatıp, Türkiye’ye döndükten sonra Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla görevinden istifa etti.

Hakan Atilla

Son günlerde görevini bırakacağı konuşulan Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla istifa etti. Borsa İstanbul’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan ATİLLA’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na bildirilmiştir” denildi.

Hakan Atilla’nın istifası, 26 Şubat Cuma günü izne ayrılmasıyla gündeme gelmişti. Bu yönündeki iddialar üzerine Atilla “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” açıklamasında bulunmuştu. 

ABD’de tutuklu kalmıştı

Halkbank’ta çalışırken İran’ın yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. ABD’de 32 ay hapis cezasına çarptırılan Atilla, 28 ay tutuklu kalmasını ardından Türkiye’ye dönmüştü. 

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı iken, İran yaptırımlarının delinmesiyle ilgili ABD’de görülen davada yargılanan Atilla’ya Mayıs 2018’de mahkeme 32 ay hapis cezası vermişti.

28 ay tutuklu kaldıktan sonra Temmuz 2019’da tahliye dilen Atilla, Türkiye’ye dönmüş ve Ekim 2019’da Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atanmıştı.

MA