Bozoğlu’nun uyarısı dikkate alındı, 65 yaş ve üzeri kişilerin dışarı çıkma saati değiştirildi

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu’nun sıcakların mevsim normallerinin üzerine çıkacağı ve dolayısıyla 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma saatinin değiştirilmesi talebi dikkate alındı.

İçişleri Bakanlığı daha önce 11.00-15.00 saatleri olanak duyurulan sokağa çıkma düzenlemesini 12.00-18.00 olarak güncelledi.

Fotoğraf: AA

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, sıcaklıkların mevsim normallerinin 5-9 derece daha yüksek olacağını belirterek, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma saatinin sağlık riski yaratabileceği gerekçesiyle güncellenmesini istedi.

4 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanırken 65 yaş üstü vatandaşların Pazar günü 11.00-15.00 saatleri sokağa çıkmasına izin verileceğini hatırlatan Dr. Bozoğlu, meteorolojik ve iklim bilim inceleme ve değerlendirmelerine göre bugünden itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar sıcaklıkların mevsim normallerinden 5-9 derece daha yüksek olacağına dikkat çekti.

Bozoğlu, “Bu nedenle sadece 65 yaş üstü değil tüm yaş gruplarının 11:00-15:00 arası sokağa çıkması yoğun sıcaklığa maruz kalmalarına sebep olacak ve sağlık riski yaratabilecektir” dedi.

‘Sokağa çıkma saati güncellenmeli’

Bu saatler yerine; 16:00-20:00 veya sabah 08:00-10:00 ile öğleden sonra 16:00-19:00 saatlerinin 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının daha doğru olacağını belirten Bozoğlu, “Bu konuda ilgili kurumlarımızın güncelleme yapmasının gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi. Bozoğlu, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11:00-15:00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir. Kalp, solunum sistemi ve tansiyon hastalarının özellikle 11:00-15:00 arasında dışarıya çıkması büyük risktir. İklim krizi ne yazık ki bugün ve gelecekte hayatımızı daha da kısıtlama noktasına doğru ilerlemektedir.”

Çağrı yerinde görüldü, saatler değişti

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan yurttaşların sokağa çıkma saatlerinin, değiştiğini duyurdu.

Bakanlık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların sokağa çıkma saatlerinin, hava sıcaklıklarının yüksek seyredeceğinin değerlendirilmesi üzerine değiştiğini duyurdu. Yapılan değişiklikle 65 yaş ve üzeri olan kişiler ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar pazar günü 12.00-18.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek.