Bozovalı fıstık üreticileri: Yetkililer sesimizi duysun

Urfa’da dolu yağışlarının fıstık ağaçlarını vurması Bozovalı fıstık üreticilerini mağdur etti.

Tek geçim kaynaklarının fıstık olduğunu belirten üreticiler, yetkililerin zararlarını karşılamasını istedi.

Bozova Ziraat Odası Başkanı Almas da, bu yıl Bozova’da fıstık olmayacağına işaret ederek, “afet bölgesi” ilan edilerek üreticilerin desteklenmesini talep etti.

Urfa’nın Bozova ilçesinde etkili olan dolu yağışları kentin tarımında önemli bir yere sahip olan “Antep fıstığına” büyük zarar verdi. 1 Nisan, 21 Nisan ve son olarak 24 Mayıs’taki yağışlardan dolayı çiçek açma döneminde olan fıstıklar ya ağaçtan düştü ya da yaralanarak kurumaya yüz tuttu. Fıstık üreticileri, ağaçların yaralanması nedeniyle gelecek yılın mahsulünü de almama riskiyle karşı karşıya.

Bozova Ziraat Odası Başkanı Fuat Almas

Almas: Ağaçlar 2-3 yıl toparlanamaz

Bozova Ziraat Odası Başkanı Fuat Almas, Bozova’da fıstık üreticilerinin yaşadığı durumu “felaket” olarak değerlendirerek, “Bu dolu yağışları ile fıstığın hepsi gitti. Ağaçlar yaralandığı için gelecek sene de fıstık yetişemeyecek. Geçen sene zaten yoktu. Yani, Bozova’daki fıstık üreticileri 3 yıl fıstık göremedi ve göremeyecek. Ağaçlar yaralandığı için 2-3 yıl kendini toparlayamaz. Kısacası bu yıl fıstık yok Bozova’da.” dedi.

‘Afet bölgesi ilan edilmeli’

Tarım Bakanı’na çağrıda bulunan Almas, şu taleplerde bulundu: “Burası afet bölgesi ilan edilmeli. Şayet ‘bütçe yok’ denilecek ise, en azından kredisi olan çiftçilerimizin ödemeleri 1 yıl ertelensin. Kredi verilmeyen çiftçilerimize de bir yıl sıfır faiz ile kredi verilmesini öneriyoruz. Bu yapılmalı ki çiftçi kendini toparlayabilsin. Görüştüğümüz çiftçilerin talebi devletin kendilerine mutlaka yardım ve destek vermesi gerektiğidir.” 

Mustafa Demir

Demir: 5 ton fıstıktan 1 ton kaldırabileceğiz

Balveren Mahallesi fıstık üreticilerinden Mustafa Demir, dolu yağışından kaynaklı meydana gelen zararların yetkililer tarafından karşılanmasını istedi. Demir, yetkililere şöyle seslendi: “Bahçemde 5 ton fıstık gelmesi gerekirken doludan dolayı ancak 1 ton kaldırabileceğiz. Bu bahçede 9 kardeşiz, kime ne düşecek?  Her birimiz bin liraya yakın masraf yapmışız. Yetkililer sesimizi duysun durumumuz iyi değil.”

Kılıç: Verdiğimiz emek boşa gitti

Mehmet Kılıç

Kulanşehir Mahallesi’ndeki fıstık üreticilerinden Mehmet Kılıç da, yaklaşık 40 dönüm fıstık ağacının olduğunu söyledi. En iyi dönemde 4 ton fıstık kaldırdığını ancak dolu yağışından dolayı bu yıl en fazla 500 kilogram fıstık kaldırabileceğine vurgu yapan Kılıç, bu yıl fıstığın iyi olduğunu ancak doludan dolayı hepsinin ziyan olduğunu söyledi.

Kalan fıstıkların da yaralandığını ve yakın dönemde çürüyeceğini ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

“Fıstık ağaçlarının 2 yılda bir ürün veriyor. Bu yıl dolu vurdu. Ağaçlar da yaralandı. Dolayısıyla fıstık ağaçları 2-3 yıl daha ürün veremez duruma geldi. Şu anda mağduruz. Benim fıstıktan başka gelirim yok. Verdiğimiz emeğimizin hepsi boşa gitti. Şimdiye kadar en az 3 bin lira ilaçlama yaptık.”

Aynı mahalleden fıstık üreticisi Mehmet Demir de, mahallelinin tek geçim kaynağının fıstık olduğunu belirterek, “Bu yıl dolu fıstığı vurdu. 3 yıldır fıstığın durumu iyi değildi zaten. Çiftçinin durumu şu an hiç iyi değil.” dedi.

Haber ve Fotoğraf: MA