Brezilya Covid-19 nedeniyle kapattığı sınırları kısmen açtı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ikinci ülke Brezilya’da hükümet, yabancıların yalnızca hava yoluyla ülkeye girişine izin verdi.

Brezilya basınının resmi gazeteye dayandırdığı habere göre, hükümet, martın sonundan bu yana Covid-19 önlemleri kapsamında yabancı girişine kapalı tutulan sınırları kısmen açma kararı aldı.

Yabancıların yalnızca hava yoluyla ülkeye girişine izin verilecek, kara deniz ve nehir sınırları ağustos sonuna kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Geçerli sağlık sigortası edinme zorunluluğu

Yabancılara, ülkede en fazla 90 gün kalma izni verilirken ülkeye giriş yapmadan önce, Brezilya’da kalış süreleri boyunca geçerli sağlık sigortası edinme zorunluluğu getirildi.

5 eyaletteki hava alanları uluslararası uçuşlara kapalı kalacak

Hava sınırının açılması kararından Mato Grosso do Sul, Paraiba, Rondonia, Rio Grande do Sul ve Tocantins eyaletleri muaf tutuldu. Ağustos ayının sonuna kadar bu eyaletlerdeki hava alanları uluslararası uçuşlara kapalı kalacak.

Vaka sayısı 2 milyon 552 bini aştı

Brezilay, Covid-19 salgınında ABD’nin ardından en çok etkilenen ülke. Brezilya’da bugüne kadar 2 milyon 552 bin 265 kişide görülen virüs nedeniyle 90 bin 134 kişi hayatını kaybetti.

AA – BUENOS AIRES