BTS: Sürgün kararları derhal iptal edilsin

İhraçlar ve sürgün kararlarının iptal edilmesini isteyen BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, “Bu ceza ve sürgün furyasına son verilmelidir” dedi.

BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol: “Unutulmamalıdır ki bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na  (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın (BTS) ihraç ve sürgün kararlarının iptal edilmesi talebiyle başlattığı oturma eylemleri, 6. haftasında da devam etti. Alsancak’ta bulunan TCCD Gar önünde yapılan eylemde, “Baskılar, sürgünler bizleri yıldıramaz”, “AKP elini sendikamdan çek” sloganları atıldı. Açıklamayı BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol okudu.

Türkiye’de baskı, ceza, sürgün, ihraç, gözaltı ve tutuklamaların yaygınlaştığını söyleyen Akyol, BTS üyesi 23 kişinin hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgüne gönderildiğini belirtti. Bu kişilerden 11 kişinin, mahkeme kararlarıyla eski görev yerlerine döndüğünü, 9 kişinin hakkında yargı sürecinin devam ettiğini aktardı.

‘Hukuk önünde hesap verecekler’

Sendikal örgütlenmenin ve demokratik hak mücadelesinin engellenmesini kabul etmeyeceklerini söyleyen Akyol, “Bu uygulamaların muhatapları çok iyi bilmelidir ki, devlet kurumları ve yetkili idareciler kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine  bağlı kalmak zorundadır. Ancak unutulmamalıdır ki bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir” dedi.

‘Taleplerimize destek verin’

Sürgün kararlarının derhal iptal edilmesini talep eden Akyol, son olarak “TCDD Yönetimi insanlık suçu olan sürgün uygulamasından vazgeçmelidir. Sürgün kararları iptal edilene kadar tüm meşru haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Tüm emekçileri ve Türkiye kamuoyunu bir kez daha bu demokratik ve meşru taleplere destek olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

MA