BTS’nin oturma eylemi 29. haftasında

KESK İzmir Şubeler Platformu, BTS’ye yönelik sürgünlere karşı başlattığı oturma eyleminin 29. haftasında günlerdir devam eden orman yangınlarına dikkat çekti.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na (BTS) bağlı olan üye ve yöneticilerine yönelik baskı, sürgün özelleştirmeye karşı başlattığı oturma eyleminin 29’uncu haftasında da Alsancak Garı önünde bir araya geldi. “Demiryolları halkındır satılamaz” pankartı açılan açıklamada sık sık “Ülke yanıyor AKP bakıyor” sloganları atıldı. “Demiryollarında özelleştirme ölüm getirir” dövizlerinin taşındığı açıklamaya çok sayıda KESK’li üye ve yöneticilerin yanı sıra demiryolu işçileri katıldı.

Basın açıklamasını BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol okudu.

‘Müdürler müteahhitlerle kol kola’

Her türlü baskı ve hukuksuzluğa karşı direndiklerini söyleyen Akyol, “Yarın sabah uyandığımızda hangi garabetle karşılaşacağımızı, hangi talanla, hangi hukuksuzlukla, hangi skandalla karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Bir sabah kalkmışız gazetelerde TCDD 3. Bölge Müdürü Destek Hizmetleri Servis Müdürü okey masasında iş verilen müteahhitlerle. Bu nasıl bir iştir? Bu cüreti nereden alıyorsunuz. TCDD’yi bu kadar şaibeli hale getirmeye, bu kurumun prestijini bu kadar ayaklar altına almaya hakkınız yok.  Çalışanlara etik kurallarından bahsediyorsunuz, bu konuda eğitim veriyorsunuz ama kendiniz ihale alan müteahhitlerle okey masalarında oyun oynuyorsunuz. Bu hangi etik kurala sığmaktadır” dedi.

Yangınlara dikkat çekildi

Devam eden orman yangınlarına da değinen Akyol, “Sarayın tam 16 uçağı var. Kıbrıs’a 8 uçakla gidiliyor para var. Rize’ye 3 bakan 3 ayrı uçakla gidiyor para var, yangın uçaklarına para yok. Ekonomisini küçümsedikleri Yunanistan’ın 37 yangın uçağı var. Ama bizim de saray üstüne saray yapılan saraylarımız var. Sadece Okluk koyuna yapılan saraya ayrılan maliyetle 50 yangın uçağı alınabiliyorken neden alınmaz. THK’nın uçakları neden kullanılmaz. Şimdi kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak. 4 bin 900 litre su kapasiteli THK’nın uçaklarının yapılan ihale şartnamesine uymaması için şartnamenin 5 bin litreden başlatılması da tıpkı diğer kurumlarda yapılan özelleştirmeler mantığındadır” ifadelerini kullandı.

Akyol özelleştirmenin ve sürgünlerin son bulmasına dair taleplerini yineledi.

Açıklama sonrası yapılan oturma eyleminin ardından eylem sona erdi.

MA / İZMİR