Budak: Son 1 yılda 51 esnaf yaşamına son verdi

CHP Milletvekili Budak, esnafın pandemiye ekonomik kriz ortamında yakalandığına dikkat çekerek, son 1 yıl içinde en az 99 bin 588 esnafın kepenk kapattığını, 51 esnafın yaşamına son verdiğini belirtti.

Budak, “Geçim sıkıntısı esnafı çaresizlik içinde yanlış kararlara sürüklüyor. Ama iktidar bu imdat çığlığını görmezden geliyor” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, esnafın içinde bulunduğu krize ilişkin açıklama yaptı. Türkiye’nin, derin bir ekonomik buhranın içinde savrulurken pandemiye yakalandığını belirten Budak, “Zaten zor durumda olan esnaf bir de pandemi koşullarının altında resmen inledi. Dükkanı açamayan, açsa bile koşullar nedeniyle siftah yapamayan, kirasını ve faturalarını ödeyemeyen esnaftan istisnasız şekilde vergi alınmaya devam etti.” dedi.

‘En az 99 bin 588 esnaf meslekten terkini gerçekleştirdi’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020 yılında en az 99 bin 588 esnafın meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirerek kepenk kapattığına işaret eden Budak, “Yani geçinmeyi bir kenara bırakın tenceresini kaynatmaktan mahrum kalan esnaf, borç batağının altında ezildi.” diye kaydetti.

’51 esnafımız yaşamına son verdi’

Bunun acı yansımalarını ne yazık ki görmeye başladıklarını ifade eden Budak, şunları ifade etti:

“Geriye dönük yaptığımız çalışmaya göre son bir yılda 51 esnafımızın bunalıma girerek yaşamına son verdiğini gördük. Mersin’den, Samsun’a, Gaziantep’ten Antalya’ya, Denizli’den Batman’a farklı iş kollarında çalışan pek çok esnafımız canına kıydı. Elbette bu intiharların altında başka nedenler de olabilir ama en önemli nedenin ekonomik sıkıntılar olduğu da kuşku götürmezdir.”

Bunun bir yılda ayda ortalama 4 esnafın yaşamına son verdiği anlamına geldiğine işaret eden Budak, “Geçim sıkıntısı esnafı çaresizlik içinde yanlış kararlara sürüklüyor. Ama iktidar bu imdat çığlığını görmezden geliyor.” dedi.

‘Kredi faizleri yüzde 5’ten 8,5’e yükseltildi’

Pandemi sürecinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin faizlerinin yüzde 5’ten yüzde 8,5’a yükseltildiğini hatırlatan Budak, bankalar aracılıyla verilen kredilerin yapılandırılmasına da değindi. Budak, şunları kaydetti:

“48 ila 60 aya yayılan kredilerin 12 aydan daha uzun süreyi bulan taksitleri ödenemediği için bu taksitler geri kalan aylara faiziyle birlikte eklenecek. Önümüzdeki temmuz ayından itibaren taksit tutarlarının çok daha yüksek olmasına yol açacak bu ertelemeler nedeniyle esnaf gelecek dönemlerde yine yüksek taksit ödemeleriyle karşı karşıya kalacak.”

Yeni1Mecra