Bülbül: Mahkeme hakkımda verdiği kararla suç işledi

HDP Milletvekili Kemal Bülbül, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinin hakkında verdiği hapis kararına tepki göstererek, mahkemenin milletvekilliği sona ermeden yargılamaya devam ederek suç işlediğini söyledi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına katıldığı gerekçesiyle hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla verdiği 6 yıl 3 ay hapis cezasına ilişkin açıklama yaptı. Bülbül, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 Ocak 2018 tarihinde açılan ve dün karara bağlanan davada yaptığı savunmayı şöyle aktardı:

“DTK Toplantılarına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Sekreteri olarak davet edildim ve katıldım. Bugün davet edilsem yine katılırım! Bir Alevi olarak, bir Alevi kurum yöneticisi ve genel Başkanı olarak topluma, insanlığa, Türkiye Halklarına, inkâr edilen inanç gruplarına karşı insani, vicdani, ahlaki, inançsal ve siyasal sorumluluklarımı yerine getirmek için bu toplantılara katılmak zorundaydım. Mahkemenizin DTK’yi ‘Suç Örgütü’ DTK toplantılarına katılanları da ‘Suçlu’ sayıp dava açması hukuki değil siyasi bir karardır!”

‘Demokratik haklı bir mücadeleye zarar veriyorsunuz’

Bülbül, mahkemedeki savunmasının devamında “Bize dava açacağınıza toplumsal barışa hizmet etmek için birer hukuk insanı olarak siz de bu kutsal uğraşı içinde olmalısınız! Oysa siz hukuku kullanarak toplumsal barış ve eşit yurttaşlık gibi meşru, demokratik ve haklı bir mücadeleye zarar veriyorsunuz!” dediğini belirtti.

‘Mahkeme suç işledi’

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararı bir hak ve hukuk kurumu sıfatıyla vermediğini belirten Bülbül, “Bir yandaş ‘mahkeme’ sıfatıyla vermiştir. Karar meşru ve hukuki değil, siyasi ve hukuk dışıdır!” dedi.

Mahkemenin, milletvekili olduğu için yargılamayı “Milletvekilliği sona erene kadar” durdurması gerekirken “Yargılamaya” devam ederek açık bir hukuk ihlali yaparak suç işlediğine vurgu yapan Bülbül, şunları kaydetti:

“22 Ocak 2018 tarihinde ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla Ankara’da gözaltına alınmış ve aynı suçlama ile hakkımda Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesince dava açılmıştı. 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde Antalya’dan Milletvekili seçildiğim için adı geçen mahkeme ‘Sanığın Milletvekili seçilmesinden dolayı edindiği dokunulmazlık hakkı nedeniyle yargılamanın vekillik süresinin sonuna ertelemesi kararı’ vermişti.” 

‘Mahkemenin kararı hukuki değil siyasidir’

Avukatlarının Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesine beyan etmelerine rağmen mahkemenin bu hukuki karara uymadığına işaret eden Bülbül, “Yargılamayı sürdürmüş ve hukuki değil siyasi bir kararla tarafıma ceza vererek ağır bir hukuk ihlali yapmıştır! Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinin bu kararı ağır bir hukuk ihlali olup, hukuki değil, siyasidir.” dedi.

Bülbül, meşru demokratik bir kurum olan DTK ve DTK’nin toplumsal barış, eşit yurttaşlık çalışmaları bahane edilerek, yapılan gözaltı, tutuklama, yargılama ve verilen cezaların tamamı hukuka, insan hak ve özgürlüklerine, siyaset yapma hakkına karşı işlenmiş bir suç olduğunu söyledi.

Bülbül, açıklamanın devamında şunları ifade etti: “Nasıl ki ırkçı, tekçi, inkârcı zihniyet tarafından hapiste rehin tutulan Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, milletvekili ve belediye eş başkanlarımız, binlerce parti üyemiz hakkında yürütülen davalar haksız, hukuksuz ve gayrı meşru ise hakkımda verilen karar da haksız, hukuksuz ve gayrı meşrudur!  Toplumsal barış, eşit yurttaşlık ve demokrasi mücadelemiz böylesi ucube kararlarla asla kesintiye uğramaz. Mücadelemiz, haklı, meşru ve demokratiktir. Kazanacağız, mutlaka kazanacağız.”

Yeni1Mecra