Buldan: AİHM Demirtaş kararı hukuka dönüş için bir yol haritasıdır

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, AİHM Demirtaş hakkında verdiği kararın hukuka dönüş için AKP’nin önüne konan bir yol haritası olduğunu belirterek, “Bu kararı ya uygulayacaklar ya uygulayacaklar.” dedi.

Buldan, “AİHM kararı bizi bağlamaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Sizi ne bağlar? Darbe hukuku mu sizi bağlar?” diye sordu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Buldan, Suriye’de Heseke’de kadın siyasetçiler Seda Feysel El Hermas ve Hind Letif El Xidar’ın kaçırılarak katledilmesini lanetledi. Buldan, aynı zamanda Bağdat’ta 32 sivilin yaşamını yitirdiği IŞİD saldırısını da kınadı.

Buldan, “DAİŞ’i sonsuza dek yenilgiye uğratacak yegâne yolun halkların birlikte mücadelesi olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

 ‘Meşru olmayan yol ve yöntem deneniyor’

6 milyonun iradesini yok sayanların karşısına 12 milyon olarak çıkacaklarını ifade eden Buldan, şöyle konuştu:

“7 Haziran’ı 31 Mart’ı bir daha yaşamamak için seçim yasasıyla oynama dâhil her türlü hile hurda peşindeler. Ortaklar kendi arasında gizli kapaklı görüşmeler yapıyor. Türkiye’nin yönetimine aday olan ve siyasi dengeleri belirleyecek güçte olan ‘HDP’yi devre dışı bırakabilir miyiz’ arayışı içerisindeler. İktidarın yarattığı kutuplaşma ve siyasal çatışma iklimi öyle bir noktaya geldi ki; hukuk dışılık normalleştirilmeye çalışılıyor. Yargı baskısı, tehdit, muhalif herkesi terörist ilan etme, siyasal şiddeti teşvik etme, sokak ortasında insan kaçırma, Alevilere ait yerleşim yerlerini ve evleri fişleme, parti binasını korsanca basma gibi toplumu korkutma ve sindirmeye yönelik meşru olmayan her yol ve yöntem deneniyor.”

‘Halk sizin olmadığınız bir ülke hayalini çoktan kurdu’

HDP’nin siyasetteki gücünün ve etkisinin engellenemeyeceğine vurgu yapan Buldan, “HDP’siz bir siyaset hayali kuranlara sözümüz şudur: Halk sizin olmadığınız bir ülke hayalini çoktan kurdu ve bu hayalini gerçekleştirmek için de sabırsızlıkla sandığı bekliyor. Bizden söylemesi. Halkın büyüyen değişim talebi ve bu iktidara olan öfkesi mutlaka sandığa yansıyacaktır. Muhalefete düşeceksiniz. Halk zaten, 31 Mart’ta sizi İstanbul ve Ankara’da muhalefet stajına başlattı. İlk seçimde de sizi mezun edecektir.” şeklinde konuştu.

‘Adaletsiz yaşamı kabul etmeyeceğiz’

Ülkenin en önemli ve en acil ihtiyacının adalet olduğuna vurgu yapan Buldan, “Önümüzdeki dönem adalet mücadelesi partimizin öncelikli çalışma alanlarından biri olmaya devam edecektir. Bize dayatılan adaletsiz yaşamı kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.” dedi.

‘AİHM kararı Demirtaş’la sınırlı değil’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 22 Aralık’ta eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında “tahliye edilmesi” yönünde verdiği karara değinen Buldan, “Bu karar, sadece Demirtaş’la sınırlı olmayıp, tüm tutuklu siyasetçileri kapsamakta, demokratik siyaset üzerindeki ağır kuşatmaya işaret etmektedir. AİHM kısaca bu iktidara dedi ki; siz yalan söylüyorsunuz. Siz Kürt siyasetçileri intikam hırsıyla yargılıyorsunuz. İktidarın ‘AİHM kararı bizi bağlamaz’ tavrı, bu davaların siyasi dava olduğunun başka bir tescilidir.” diye konuştu.

‘Kürt siyasetine yönelik yargılamaların politik olduğu tescil edildi’

Biz bugüne kadar Kürt siyasetine yönelik yargılamaların politik yargılamalar olduğunu her zaman ifade ettiklerini anımsatan Buldan, “AİHM kararı bunu bir kez daha tescil etmiştir. Bugün uluslararası kurumlar, mahkemeler bu durumu açıkça teyit etmektedir. İşte bunun son örneği AİHM’in yasal örgütlenme olarak tarif ettiği DTK Eş Başkanı Sevgili Leyla Güven’in tutuklanması ve 22 yıl ceza verilmesidir. Siyasi bir intikam davası olduğunu hep söyledik şimdide söylüyoruz. Bu dava da AİHM’den mutlaka dönecektir.” dedi.

‘Esenyurt İlçe binasına bakın komploların devamıdır’

Kobanê davasının da AİHM’in tespit ettiği üzere siyasi bir dava ve demokratik siyasete kurulan bir kumpas olduğunu ifade eden Buldan, şunları ifade etti:

“Kendileri siyaseten kapanmış olanlar, bu ülkeye zerre kadar faydası olmayanlar, demokratik siyaseti 15 Temmuz’un darbeci ruhuyla tasfiye etme planı yapıyorlar. Karşımıza siyasetle çıkamayan iktidar bloğu, emrindeki yargı ve güvenlik mekanizmasını kullanarak HDP’yle adeta bir savaş halindedir. Hafta sonu Esenyurt ilçe binamıza korsanvari bir şekilde baskın düzenlendi, kapısı kırılarak girilen ilçe binamız talan edildi. Provokasyon amaçlı olan bu baskın, partimizi demokratik siyasetin dışına çekmeye yönelik komploların bir devamıdır.”

‘İktidar çözüm için Sayın Öcalan’la görüşmeler yürütmedi mi?’

Partilerinin Öcalan’ı barışçı bir çözüm adresi, iradesi ve imkânı olarak gördüğünü her platformda açıkça dillendirdiğini söyleyen Buldan, şunları ifade etti:

“2013-2015 yılları arasında bu iktidar, çözüm için İmralı’da Sayın Öcalan’la görüşmeler yürütmedi mi? Yürüttü. 2015 yılında Dolmabahçe’de bu görüşmelerin bir aşaması olarak heyetimizle devlet ve hükümet heyeti birlikte bir mutabakat metni açıklamadı mı? Açıkladı. Bütün bunlara rağmen ilçe binamızın içindeki görüntüleri sosyal medya üzerinden yaygınlaştırıp partimizi Sayın Öcalan üzerinden terörize etmeye çalışanlara sesleniyoruz: Size buradan ekmek çıkmaz. Şiddetin sona erdiği, demokratik ve barışçı bir çözüm ortamının yaratılacağı günler için mücadele eden partimiz, bu provokasyonlara gelmeyecektir.”

’20 yıl önceki Kürt düşmanı zihniyet AKP iktidarında zirve yaptı’

25 Ocak’ın HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ve Yönetici Ebubekir Deniz’in kaybedilmesinin 20’nci yıl dönümü olduğunu hatırlatan Buldan, “Tanış ve Deniz kaçırıldı ve kaybedildi. O günden bugüne bu ülkede değişen bir şey yok. 20 yıl önceki Kürt düşmanı zihniyeti bugün AKP iktidarı döneminde zirve yapmıştır. Ama bilsinler ki; bu komplolar, baskılar bize ve halklarımıza geri adım attıramadı, bundan sonra da attıramayacaktır.”

 ‘AİHM kararı hukuka dönüş için bir yol haritasıdır’

AİHM kararının hukuka dönüş için AKP’nin önüne konan bir yol haritası olduğuna vurgu yapan Buldan, şunları ifade etti:

“Bu kararı ya uygulayacaklar ya uygulayacaklar. Başka bir çıkış yolu dönüş yolu yoktur, başka bir alternatif asla yoktur. Buradan bu çağrıyı bir kez daha yapıyoruz. ‘AİHM kararı bizi bağlamaz’ diyen Erdoğan’a buradan soruyoruz: Sizi ne bağlar? Darbe hukuku mu sizi bağlar? Karara ayak direyen iktidar, yüzünü AB’ye dönmekten, reformlardan söz etmekten de geri durmuyor. AİHM kararlarını tanımayarak, Kürtlere yaşam ve siyaset alanı bırakmayarak, yüzünüzü AB’ye dönemezsiniz. Çünkü sizin yüzünüz olmaz.”

 ‘Açlık grevleri 61’inci gününe girdi’

Cezaevlerinde Öcalan’a karşı uygulanan hukuksuz ağırlaştırılmış tecride karşı 27 Kasım 2020 tarihinde cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü-süresiz açlık grevlerinin 61’inci gününe girdiğini söyleyen Buldan, “2020’de bir grev daha başladı ve bu tarihlere ekleniyor. Fakat henüz geç kalınmış değil. Özellikle iktidara çağrı yapıyoruz. Devlet adım atmalı ve talepler yerine getirilmelidir.” dedi. Buldan, açlık grevini sürdürenlerin taleplerine ilişkin şunları aktardı:

“Birincisi bugün uluslararası kamuoyunun da mahkûm ettiği ağırlaştırılmış tecridin son bulmasıdır. İkincisi cezaevlerindeki her geçen gün artan hak ve hukuksuzluğa son verilmesi, özellikle pandemi sürecinde insani koşulların oluşturulması gerekirken birer insanlık suçuna dönüşen ayrımcılık ve keyfi uygulamalardan vazgeçilmesi ve işkencenin son bulmasıdır. Bir üçüncü sebep daha var. Cezaevleri sadece kendilerine dönük yapılan sistematik uygulamaları protesto etmiyor. Dışarıda her yeri saran, tüm yaşamı yangın yerine çeviren baskıcı politikaların da son bulması için çağrı yapıyor. “

‘Esnafa çözüm borç ertelemek değil tümüyle silmektir’

İktidarı ekonomi politikaları üzerinden eleştirmeye devam eden Buldan, “İşsizlik, açlık ve yoksulluk bu dönemde adeta zirve yapmıştır. Çıkıyorlar işsizliğin azaldığını iddia ediyorlar. Rakamlar vererek insanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. İnsanlar umudunu yitirdiği için artık iş başvurusunda bulunmuyor. İktidar da bunu işsizlik azaldı diye ne yazık ki kullanıyor ve bu yönlü algı operasyonu yapıyor.” dedi.

Esnafın borcunu ödeyemediği için arazilerine, traktörlerine banka tarafından el konulduğuna işaret eden Buldan, “Halkı borç-haciz kıskacıyla adeta yerli İMF’nin insafına bıraktılar. Dün esnafların kredi borçlarının 6 ay erteleneceği açıklandı. Kendi yandaşlarının vergi borçlarını sıfırlayan iktidar, esnafın borcunu ertelemeyi bir lütuf gibi sunuyor. Esnaf bir yıldır iş yapamadı. Çözüm borç ertelemek değil o borçları tümüyle silmektir. Sizin esnafa vereceğiniz müjde bu olmalıdır.” 

‘Derhal aşı tedariki sağlanmalı’

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Çin’den Türkiye’ye getirilen aşılara değinen Buldan, “50 milyon aşı gelecek dediler. Ne kadar geldi? 3 milyon geldi. Sonra 10 milyon gelecek dediler, dün 6,5 milyon doz geldi. Bir dedikleri, diğer dediklerine uymayan bir iktidarla karşı karşıyayız.” dedi. Buldan, Türkiye’ye derhal ihtiyacı olan aşının tedarikinin sağlanmasını istedi.

‘Meclis’e kadın gündemiyle acil toplanmaya yönelik öneri vereceğiz’

2021 yılının kadın mücadelesinin zirveye taşınacağı ve büyük kazanımların elde edileceği bir yıl olacağını söyleyen Buldan, “Çünkü kadınlar kararlıdır.” dedi.

Meclis kapanmadan kısa bir süre önce kadına yönelik şiddet ile ilgili genel görüşme talebi vererek Meclis’in acil toplanmasını HDP olarak istediklerini hatırlatan Buldan, “Fakat AKP-MHP oylarıyla önergemiz reddedildi. Yine Meclis’in kapandığı gün kadınların siyasete katılımı önündeki engellerin kaldırılması amacıyla araştırma önergesi verdik. Bugün yine aynı gündemle Meclis’i acil toplanmaya dönük Genel Görüşme önerisi verecek arkadaşlarımız. Bugün bu başvuruyu kadın milletvekili arkadaşlarımız yapacaklar.”

Bakan Selçuk’a duyarlılık çağrısı

Kadınlar olarak erkeklerden adalet beklemediklerini ifade eden Buldan, şöyle devam etti:

“Ama, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk bir kadın olarak yaşanan bu cins kırımına, kadın kırımına duyarsız kalmamalı ve Meclis’i kadına yönelik şiddetin önlenmesi için acil olarak toplanmaya zorlamalıdır. Buradan kendisine bu çağrıyı yapıyoruz. Bu konuda biz HDP olarak da kadına yönelik şiddet konusunda tüm partilerin kadın milletvekilleriyle ortak çalışmaya hazırız. Bu sorumluluğu alıyoruz. Buradan tüm kadınlara, kadın kurumlarına çağrımızdır: Örgütlenelim, güçlenelim, kadın mücadelesini yaşamın her alanına, zamanın her anına yayalım ve büyütelim ki 2021 yılı kadınların yaşadığı, yaşatıldığı bir yıl olsun.”

Bahçeli’ye yanıt

Buldan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada “HDP’nin ön kapısından giren arka kapısından Kandil’e çıkar” sözlerine yanıt verdi.

Buldan, “Biz de buradan kendisine şunu söylüyoruz. Bizim tek bir kapımız var o da barışa ve demokrasiye, aydınlığa demokrasiye çıkar. Sizin gibi nereye çıktığı belli olmayan bin odalı kapılarımız yoktur bizim. Siz bin odalı kapıdan bir girdiniz bir daha çıkamadınız çıkamayacaksınız da size cevabımız budur.” dedi.

Kaynak: MA