Buldan: AKP Hükümeti Kobanî davasından istediği sonucu alamayacak

Devam eden Kobanî Davası’na ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanî Davası’nın 3’üncü duruşmasına verilen aranın ardından Sincan Cezaevi Kampüsü önünde açıklama yaptı. Mithat Sancar, Kobanî Davası’nın “kumpas davası” olduğunu yineleyerek, “Davada yeni gelişmelerle birlikte yeni nitelendirmelerde yapmamız gerekiyor. Bu davada iktidarın zavallılığı var. Ortada yüzlerce suç varken harekete geçmeyen savcılar ve iktidar, HDP ve Kürtler olunca her türlü yolu mubah sanıyorlar.” dedi.

‘İktidar bu dava ile toplumun vicdanına savaş açmış durumda’

Kobanî Davası ile toplumun aklıyla dalga geçilmek istendiğini söyleyen Sancar, şunları ifade etti:

“İktidar bu dava aracılığıyla toplumun aklına, vicdanına ve hafızasına bir savaş açmış durumda. Hiçbir güç hafızaya karşı başlatılan savaşı kazanamaz. Burada kazananlar, onurla dirençle yürüyenlerdir. Yargılanan arkadaşlarımız tam da bunu yapıyor. Onurla yürüyorlar, haklarını ve özgürlüğü savunuyorlar. Bu nedenle iktidarın kazanma şansı yoktur. Direnenler ve yoluna devam edenler kazanacaktır.”

‘İktidar kendi içindeki çatışmaları örtmek istiyor’

Davanın demokratik şekillerde sonuçlanması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Sancar, “Gördüğünüz gibi iktidar açtığı savaşla kendi içindeki çatışmaları, çelişkileri örtmek istiyor. İşlenen insanlık suçunu, kirli işlerini unutturmak için yine HDP ve Kürt halkını hedef gösteriyor. Bu dava sadece HDP’yi, Kürtleri değil, siyaseti ve tüm toplumu hedef alıyor.” ifadelerini kullandı.

Sancar, “Bu kumpasa karşı vicdanlarının dinlenmesi için elimizden geleni yapacağız.” diyerek, adalet mücadelesini büyütmeye devam edeceklerini söyledi.

 ‘Sanık sandalyesindekiler barış mücadelesi verenlerdir’

Ardından konuşan Eş Genel Başkan Buldan, sanık sandalyesinde oturan kişilerin bir dönemin siyasi aktörleri, barış ve demokrasi mücadelesi verenler olduğuna dikkati çekti. Bu davanın Türkiye’nin demokrasi tarihine önemli bir dava olarak geçeceğini söyleyen Buldan, “Verilecek olan kararlar, Türkiye’nin demokratik geleceğini çok yakından ilgilendirecek. Umut ediyoruz ki verilecek olan kararlar demokratik ve hukuka uygun olur. Gördüğümüz kadarıyla, mahkeme heyeti siyasi iddialarla uygulanmış bomboş bir iddianameyle sanıkların karşısına geçmiş. Almış oldukları emirlerle davanın nasıl sonuçlanacağını görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘AKP Hükümeti istediği sonucu asla alamayacaktır’

Sadece HDP’nin değil HDP’ye gönül veren diğer siyasi partilerin temsilcilerinin de yargılandığına vurgu yapan Buldan, şunları ifade etti:

“O yüzden meselenin sadece Kürtler olmadığını ifade etmek isterim. Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır. Bizler var olduğumuz sürece bu ve buna benzer tüm davalarda elimizden geleni yapacağız. Bu dava tarihi bir davadır, verilecek olan kararlar da tarihi kararlar olacaktır.”

MA – ANKARA