Buldan: AKP ile masaya oturacak tek bir Kürt yoktur

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Antep’te muhalefete dönük eleştirilerinin “AKP ile masaya oturacaklar” şeklinde çarpıtıldığını belirterek, “Bu ülkede yapılan bütün hukuksuzlukların ardından AKP ile masaya oturacak tek bir Kürt yoktur” dedi.  

HDP, “Savunma Kampanyası” kapsamında Urfa’da “HDP’liyiz, her yerdeyiz” şiarıyla halk buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, partililer tarafından kent girişinde karşılandı. Konvoy halinde partinin Karaköprü İlçe Örgütü önüne gelen Buldan, burada halk tarafından alkışlar ve “HDP halktır, halk burada” sloganlarıyla karşılandı. Parti binası önünde toplanan halk, “Bijî berxwedana HDP” sloganlarıyla halaylar çekti. 

Buluşmada halka seslenen Buldan, “Bugün Urfa’dayız. Peygamberler kentindeyiz. Burada olmaktan onur duyuyoruz. İyi ki varsınız. Bizim mücadelemizde, yani barış demokrasi ve özgürlük mücadelesinde emeği olan ancak bugün aramızda olmayan, bu mücadeleye büyük emekler veren, Muhsin Meliklerden, İbrahim Ayhanlara kadar bütün yoldaşlarımızı saygıyla sevgiyle, rahmetle anıyoruz. Onların bizlere bıraktığı bu mirası, bu bayrağı asla yere düşürmeyeceğimizin sözünü bir kez daha veriyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Katliamı gerçekleştirenler aynı ekipten’

20 Temmuz Suruç Katliamı’nın yıldönümü olması vesilesiyle bir kez daha Suruç’ta Ankara Garı’nda katliamda yaşamını yitirenleri anan Buldan, “Bu katliamı işleyenler, aynı zihniyeti taşıyanlar, sadece Suruç’ta Ankara’da değil, çok yakın bir zamanda İzmir il örgütümüzde sevgili Deniz Poyraz’ı da Marmaris’te de aynı amaçla bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini biliyoruz. Bu katliamların arkasında, Suruç, Ankara Gar Katliamı’nı yapanların, İzmir’deki Deniz Poyraz’ı öldürenleri, bugün Marmaris’e saldıranların, aynı ekipten olduklarını çok iyi biliyoruz. Organize edenleri tanıyoruz. Katliamları gerçekleştirenleri tanıyoruz. Bunların hesabını elbette yargı önünde, adalet önünde soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi.

‘Sizin bu politikalarınız altında Kürt düşmanlığı yatıyor’

DEDAŞ’ın elektrik kesintilerine işaret eden Buldan, “Urfa halkının elektriksiz, susuz kaldığı böyle bir yönetimle, anlayışla, Urfa’yı yönetenlere, buradan sesleniyoruz; sizin bu politikalarınızın altında Kürt düşmanlığının yattığını iyi biliyoruz. Urfa halkının elektriğini keserek, tarımla geçinen bu halkın elektriğini ve suyunu keserek tarımı bitirdiniz. Bu yapılanların Urfa halkına reva görülmesi, seçimlerde ilk sandıkta hesabını sizlere sandıkta soracağını asla unutmayın.” şeklinde konuştu.

‘En fazla Urfa halkı mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kalıyor’

Bu toprakların Urfa halkına bir geçim kazandırmasını engelleyenlerin halkın mevsimlik işçi olarak Türkiye’nin batısına gitmesine neden olduğuna vurgu yapan Buldan, şöyle devam etti:

“En fazla Urfa halkı mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kalıyorlar. Urfa’nın toprakları dünyayı bile doyuracak derinlikle olmasına rağmen bunları engelleyenler, bunun hesabının elbette seçimlerde verecekler. İşçi olarak metropollere gidenler, ülkenin batısına gidenler, yolda kaza geçirip yaşamını yitiriyor ya da ırkçı saldırılarla karşı karşıya kalıyorlar. Bunun nedeni bu ülkeyi yönetenlerin, iktidarın, AKP’nin Kürtleri, HDP’yi her gün hedef göstermesi, Kürt düşmanlığını açık yapmasından kaynaklanıyor.”

Şenyaşar ailesinin gözaltına alınmasına tepki

Dün Antep’te olduklarını, bugün ise Urfa’ya geleceklerinin bilindiğini belirten Buldan, “Sabah Urfa Adliyesi önünde 128 gündür adalet nöbeti tutan Şenyaşar ailesini gözaltına aldılar. Bugün onları ziyaret etme ihtimalinden dolayı Şenyaşar Ailesi’ni gözaltına aldılar. Bu ahlaksızlığı, hukuksuzluğu bugün bir kez daha şiddetle ve nefretle kınıyoruz.” dedi.

Yapılması gerekenin Şenyaşar ailesini gözaltına almak olmadığını, onların adalet çığlığına haykırışına kulak vermek olduğunu söyleyen Buldan, şunları kaydetti:

“AKP hükümeti bir kez daha bu vicdansızlığını ortaya koydu. Şenyaşar ailesinin adalet çağrılarına karşılık olarak onları bir kez daha gözaltına aldılar. Onları ziyaretimiz elbette önemlidir. Ama bugün bizim ziyaret ihtimaline karşı gözaltına alınıyorsa, bütün Kürtler, milyonlar Şenyaşar Ailesiyle birliktedir. Onların adalet çağrısı, bizim adalet çağrımızdır. Onların yaşadığı hukuksuzluk elbette HDP’nin gündemidir. Onlar bun adalet arayışını, ancak ve ancak adaletle bitirecekler. Böyle gözaltına alarak, HDP’yi onları ziyaret etmesini engelleyerek, bu haksızlığı hukuksuzluğu ortadan kaldıramazsınız. Emine Şenyaşar annemize saygılarımızı ve sevgilerimizi gönderiyoruz.”

‘AKP ile masaya oturacak tek bir Kürt yoktur’

Bugün AKP’nin Kürtlere zulmü, baskısının ortada olduğunu belirten Buldan, “Bu ülkeyi öyle bir zorbalıkla yönetiyor ki seçimlerde bir kez daha iktidara gelmeyi hedefliyorlar. Artık Türkiye halklarının ve Kürtlerin AKP’nin yalanlarına karnının tok olduğunu bir kez daha göstermenin zamanı gelmiştir.” dedi. Dün Antep’te çözüm sürecine ilişkin yaptığı konuşmasının çarpıtıldığını belirten Buldan, şöyle devam etti:

 “Bu ülkenin çözüm sürecindeki kıymetli zamanından bahsettim. Bu açıklamaları çarpıtanlar, ‘çözüm sürecinde bir kez daha AKP ile masaya oturmak istiyor’ diyenler; bugün AKP’nin zulmü karşısında, kayyımlar, cezaevinde olan milletvekillerimiz, belediye başkanlarımızın, her gün operasyonlarla yöneticilerimizin tutuklanması, hakkımızda açılan davaların, fezlekelerin, bu ülkede yapılan bütün hukuksuzlukların karşısında AKP ile masaya oturacak tek bir Kürt yoktur.

Ülkeyi anti demokratik uygulamalarla yönetenler, halkların Kürt halkının yürüttüğü siyasetin önüne engel çıkaranlar, Kürtlerin dilini yasaklayanlar, seçilmişlere baskı uygulayanlara, Kürtlere seçme ve seçilme hakkını çok görenler, Kürtlere adaleti, hukuk yok sayanlar, Kürt halkına her gün zulüm yapanlar iyi bilsin ki, artık son demlerini yaşıyorlar. Onlar da görüyorlar, anketlerde baş aşağı gidiyorlar.

Bunun için Diyarbakır’da gidip Kürtlere göz kırpıyorlar. Sizin Diyarbakır’a, Hakkari’ye, Van’a gitmeniz, halkı barış mücadelesinde, özgürlük, demokrasi mücadelesinden aynı zamanda sizin bize uygulamış olduğu haksızlıkların unutulmasına vesile olmayacaktır. Kürtler ölene kadar bize yaptıklarınızı, Demirtaşları, Yüksekdağları cezaevinde tutmanızı, Kürtlerin iradesini gasp etmenizi asla unutmayacaktır. AKP’ye bunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

MA – URFA