Saadet Partisi’ni ziyaret eden Buldan: Amacımız ‘demokrasi ittifakı’ kurmak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Saadet Partisi’ne yaptıkları ziyaretin amacının seçim ittifakı değil, partiler arası demokrasi ittifakı kurmak olduğunu belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP heyeti Saadet Partisi’ni ziyaret etti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, Demokrasi Programı görüşmeleri kapsamında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu partisinin genel merkezinde ziyaret etti. Ziyarette Buldan’a Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Grup Başkanvekili Saruhan Olur, Parti Sözcüsü Ebrü Günay, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan da eşlik etti.

Ziyaret çıkışında konuşan Pervin Buldan, bugün Demokrasi Programı isimli yeni bir program başlattıklarını belirterek bu çerçevede siyasi partilerle görüşmeler yaptıklarını söyledi. Pervin Buldan, “Siyasi parti olarak ilk görüşmemizi Saadet Partisi ile yaptık. Daha sonra CHP, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ile görüşmelerimiz olacak. İYİ Parti’den randevu isteyeceğiz ama olursa belki daha sonra. Bu görüşmelerin Türkiye’deki demokratik güç birliğine büyük katkı sunacağı kanaatini taşıyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

‘Muhalefet arasındaki diyalog, müzakere Türkiye’nin geleceği için önemli’

Eş Genel Başkan Buldan, görüşmede Türkiye’nin temel sorunları olan ekonomiyi, hukuk alanında yaşanan sıkıntıları, haksız tutuklamaları, Demirtaş kararını, bunların yanı sıra Türkiye’nin yoksulluk, aş, iş ve sefalet meselelerini konuştuklarını belirtti. Siyasi partiler arasındaki görüşmelerin, müzakerelerin ve diyalog zeminlerinin Türkiye’nin geleceği açısından önemli olduğunu vurgulayan Buldan şöyle konuştu:

“Biz bugün bunu başlattık ve bu başlattığımız süreçle birlikte demokratikleşme alanında muhalefet partilerinin ortak bir zeminde buluşabilmelerinin önünü açmaya çalışıyoruz. Ümit ediyor ve diliyoruz ki demokratikleşme meselesinde ve Türkiye’nin yaşadığı bütün sorunlar konusunda muhalefet partileri bir yol kat eder. Buraya geliş amacımız da budur.”

‘Demokrasi ittifakı arayışı var’

“Muhalefet partileri ile belirli konularda ittifak arayışı mı var?”sorusu üzerine ise Pervin Buldan, “Demokrasi ittifakı arayışı var. Hukuk ve demokrasi alanındaki haksız uygulamaları, ekonomik kriz meselesini, tüm bunları demokrasi ittifakı çerçevesinde konuşuyoruz. Başka bir ittifak söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Görüşme sonrası yazılı açıklama yapan Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın ise, milletin toplumsal kamplaşma ve kutuplaşmanın sona erdirilmesine dair çaba ve adımlardan memnuniyet duyduğuna değinerek HDP ziyaretinin uzlaşı ve hoşgörü iklimine katkı sunmasını temenni ettiğini belirtti.   

Video Haber: Merve Güven

Kamera: Ayhan Çetin

Kurgu: Aysu Demirel