Buldan dahil HDP’li dokuz milletvekili hakkında yeni Kobane fezlekesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, içlerinde Pervin Buldan’ın da olduğu 9 milletvekili hakkında 6-8 Ekim Kobani olayları gerekçesiyle fezleke düzenleyerek Meclis’e gönderdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 27. Dönem Milletvekilleri olan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Grup Başkan vekilleri Saruhan Oluç ve Meral Danış Beştaş, önceki dönem Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Serpil Kemalbay, Milletvekilleri Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya ve Pero Dündar’ın dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlanarak Meclis’e sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildiğini duyurdu.

‘Yargılanmakta olan HDP’li 108 sanıkla birlikte davrandılar’ iddiası

Başsavcılık tarafından yapılan duyuruda, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma sonucunda, “Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/6 Esas sayılı dosya üzerinden yargılanan 108 sanıkla birlikte, şiddet olaylarının başlatılması ve devam ettirilmesi yönünde hareket ettiklerine dair deliller” edildiği ileri sürüldü.

‘Ölüm ve şiddet olaylarının yaşanmasına neden oldukları’ ileri sürülüyor

Başsavcılığın duyurusunda, 27. Dönem HDP milletvekillerinden Kurtulan, Paylan, Kaya, Beştaş, Oluç, Kemalbay, Temelli, Dündar ve Buldan’ın 06-07-08 Ekim 2014 tarihlerinde ülke genelinde yaşanan ve ‘KOBANİ’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde, sokağa çıkma çağrısı yaparak PKK/KCK silahlı terör örgütüne müzahir kitle tarafından silahlı, EYP (El Yapımı Patlayıcı), molotoflu, havai fişekli, taşlı ve sopalı saldırılar sonucunda, ölüm ve şiddet olaylarının yaşanmasına neden oldukları” iddia edildi.

Yeni1Mecra